Predstavljena naprednija verzija ChatGPT-a: Piše na glavnim programskim jezicima

Dodajte komentar

Skoro četiri mjeseca nakon što je OpenAI zapanjio tehnološku industriju sa ChatGPT-om, kompanija objavljuje svoju sljedeću generaciju verzije tehnologije koja pokreće chatbot alat.

U postu na blogu u utorak, OpenAI je predstavio GPT-4, za koji kompanija kaže da je sposoban da se dobro ponaša na nizu standardizovanih testova i da je manje vjerovatno da će „izaći iz ograde“ svojim odgovorima, kao što su neki korisnici ranije iskusili.

OpenAI je rekao da je ažurirana tehnologija položila simulirani pravosudni ispit sa skorom koji ga je pozicionirao u 10 odsto najboljih ispitanika. Nasuprot tome, prethodna verzija, GPT-3.5, imala je rezultate kao 10 odsto najgore pozicioniranih ispitanika. GPT-4 takođe može da čita, analizira ili generiše do 25.000 riječi teksta i da piše kod na svim glavnim programskim jezicima, prema kompaniji.

OpenAI je opisao ažuriranje kao „najnoviju prekretnicu“ za kompaniju. Iako je i dalje „manje sposoban“ od ljudi u mnogim scenarijima iz stvarnog svijeta, pokazuje „performanse na nivou čovjeka na različitim profesionalnim i akademskim mjerilima“, prema kompaniji.

GPT-4 je najnovija verzija OpenAI-jevog velikog jezičkog modela, koji je obučen na ogromnim količinama onlajn podataka za generisanje ubjedljivih odgovora na upite korisnika. Ažurirana verzija, koja je sada dostupna preko liste čekanja, već ulazi u neke proizvode trećih strana, uključujući Microsoft-ov Bing koji pokreće AI, piše CNN.

„Sa zadovoljstvom potvrđujemo da novi Bing radi na GPT-4, kog smo prilagodili za pretragu. Ako ste koristili novi Bing pregled u bilo kom trenutku u posljednjih pet nedjelja, već ste iskusili ranu verziju ovog moćnog modela“, rekao je Microsoft.

ChatGPT izazvao zabrinutosti

Iako je ChatGPT impresionirao mnoge korisnike svojom sposobnošću da generiše originalne eseje, priče i tekstove pjesama kao odgovor na korisničke upite od lansiranja u novembru 2022, on je takođe izazvao određene zabrinutosti. AI chat botovi, uključujući alate iz Microsofta i Gugla, prozivani su posljednjih nedjelja zbog toga što su emocionalno reaktivni, prave činjenične greške i upuštaju se u direktne „halucinacije“, kako to industrija naziva.

GPT-4 ima slična ograničenja kao i raniji GPT modeli.

„I dalje je manjkav, još uvjek ograničen i djeluje impresivnije pri prvoj upotrebi nego nakon što provedete više vremena sa njim“, napisao je Sem Altman, izvršni direktor OpenAI-a u seriji tvitova najavljujući ažuriranje.

Ali postoje primjetna poboljšanja, rekao je. Prema njegovim riječima, kreativniji je od prethodnih modela, značajno manje halucinira i manje je pristrasan.

Ipak, kompanija je rekla, „treba voditi računa o korišćenju izlaznih podataka jezičkog modela, posebno u kontekstima sa visokim ulozima“.

Vijest dolazi dvije nedjelje nakon što je OpenAI najavio da otvara pristup svom ChatGPT alatu za preduzeća trećih strana, utirući put četbotu da bude integrisan u brojne aplikacije i usluge.

Instacart, Snap i aplikacija za podučavanje Quizlet su među prvim partnerima koji eksperimentišu sa alatom. U januaru, Microsoft je potvrdio da ulaže „više milijardi dolara“ u OpenAI i od tada je uveo tehnologiju u neke od svojih proizvoda, uključujući pretraživač Bing.

Izvor: Bizlife.rs

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *