Sem Benkman-Frajd – najbogatiji preduzetnik na svijetu ispod 30 godina

Dodajte komentar

Sem Benkman-Frajd najbogatiji je preduzetnik na svijetu mlađi od 30 godina. To je objavio Forbs povodom jubilarne desete godišnjice svoje prestižne liste “30 ispod 30”.

Procjenjuje se da taj osnivač menjačnice za kriptovalute FTX i kompanije za trgovinu kriptovalutama Alameda risrč (Alameda Research) koji je prvi put uložio u bitkoin 2017. godine poseduje bogatstvo vredno 26,5 milijardi dolara.

Kada je svrstan na listu “30 ispod 30” ove godine njegova kriptomenjačnica FTX je prikupila 40 miliona dolara, a vrijednost kompanije iznosila je 1,2 milijarde dolara. Dva velika ciklusa prikupljanja kapitala kasnije taj se iznos umnogostručio. Prvo je u julu vrijednost FTX-a skočila na 18 milijardi dolara, a u oktobru je već bila na 25 milijardi.

Jedan od najbogatijih ljudi u kriptosvijetu, poznat po inicijalima SBF, rođen je 1992. godine. Roditelji 29-ogodišnjeg SBF-a profesori su prava na američkom Stenfordu, ali on ih nije slijedio. Umjesto da “ganja” akademsku karijeru, nakon studija fizike na Univerzitetu MIT (Massachusetts Institute of Technology), zaposlio se u Džejn strit kapitalu (Jane Street Capital) gde je trgovao ETF-ovima. Tamo je proveo četiri godine, a onda je u 2017. postao direktor Centra za učinkoviti altruizam, za koji se zakačio još kao student, ali taj je angažman trajao svega mjesec dana, prenosi Lider.

U novembru 2017. osnovao je sa Gerijem Vangom kompaniju za trgovinu kriptovalutama Alameda risrč, koja je danas u 90-postotnom vlasništvu FTX-a. Inspirisan konferencijom o kriptovalutama održanom u Makau krajem 2018, Benkman-Frajd se odselio u Hong Kong i u aprilu 2019. sa Vangom osnovao i kriptomenjačnicu FTX sa sjedištem na Bahamima.

Platforma koju su “napravili trejderi za trejdere” jedna je od vodećih svjetskih menjačnica za kriptovalute. U julu ove godine prikupili su milijardu dolara investicija, najveći ulagači u tom krugu bili su japanska investiciona grupa Soft bank i singapurska investiciona kompanija Temasek. Samo tri mjeseca kasnije, u novoj rundi finansiranja prikupili su 566 miliona dolara od 69 investitora među kojima su najveći penzioni fond Ontario tičers penžn plen bord (Ontario Teachers’ Pension Plan Board), Temasek i američka investiciona kompanija Tajger global, prenosi t portal.

Budući da je veliki zagovornik učinkovitog altruizma, društvenog pokreta koji nalaže da se višak prihoda usmjerava u razne inicijative za društvenu dobrobit, Benkman-Frajd jedan odsto godišnjeg prihoda FTX-a donira. Član je i zajednice Giving vat vi ken (Giving What We Can) koju je osnovao oksfordski filozof Tobi Ord inspirisan etičkim idealima Pitera Singera, što znači da će najbogatiji mladi preduzetnik većinu svog bogatstva tokom života donirati.

U raznim medijskim nastupima otkrio je još neke pikanterije iz svog života kao one da spava svega četiri sata dnevno i to najčešće na vreći za sjedjenje u svojoj kancelariji, da živi sa cimerima te da je vegan koji gotovo nikada ne pije i ne odlazi na godišnji odmor.

U decembru ove godine SBF bio je pred Američkim kongresom pokušavajući da pomogne političarima da shvate kako funkcioniše tržište kriptovaluta i koliko su postojeće regulacije primjenjive na rastuću kriptoindustriju. Kakva će pravila američka vlada uvesti pokušavajući da stavi pod svoj nadzor dva biliona dolara vrijedno tržište kriptovaluta, imaće veliki uticaj na sve koji su u toj unosnoj branši, prenosi B92.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *