Stečajne upravnike će birati algoritam, a ne veza

Dodajte komentar

Sada stečajne sudije same biraju upravnike bez jasnih obrazloženja i kriterijuma, zbog čega su postojale sumnje, ali i optužbe iz Komore stečajnih upravnika o postojanju male grupe privilegovanih stečajnih upravnika koji preko prijateljskih i kumovskih veza dobijaju najvrednije stečajne postupke.

Prema ranije objavljenim podacima u Crnoj Gori postoje 224 licencirana stečajna upravnika, a svega 20 privilegovanih dobijalo je polovinu postupaka.Tako je bilo slučajeva da jedan stečajni upravnik godišnje dobije i do 30 stečajnih postupaka,a mnogi nijesu dobili nijedan. Vrijedni stečajni postupci dijeljeni su u grupi od pet stečajnih upravnika.

Ustavni sud je prije dvije godine ukinuo jedan stav u Zakonu o stečaju, kojim su regulisani uslovi za imenovanje stečajnih upravnika. Sporni član nije propisao na koji način će stečajni sudija cijeniti “potrebnu stručnost i poslovno iskustvo potrebno za vođenje stečajnog postupka prilikom imenovanja pravnika. Ustavni sud je utvrdio da je zakonodavac osporenom odredbom povrijedio ustavne principe o vladavini prava i načelu legitimiteta.

Predsjednik Udruženja pravnika (UPCG) i profesor kompanijskog prava dr Branislav Radulović, kazao je “Vijestima da se njihovo udruženje učešćem u radu Savjeta za konkurentnost i u radnoj grupi za izmjenu i dopunu Zakona o stečaju založilo, što je i prihvaćeno u nacrtu Zakona, da se promijeni dosadašnji režim izbora stečajnih upravnika.

“Sada bi trebalo da se oni biraju po sistemu algoritma, to jeste slučajnim izborom slično sadašnjem izboru sudija. Ovo rješenje bi trebalo bitno da pomogne da se obezbijedi veća objektivnost i pravičnost u postupku izbora stečajnih sudija, tim prije što već duže vrijeme postoji u javnosti prigovor da je taj postupak u dosadašnjoj primjeni bio sporan. Dodatno, Zakon bi trebalo da sadrži i mogućnost stečajnom sudiji da za složenije postupke zatraži stečajnog upravnika s dodatnim kompetencijama ili iskustvom čime se obezbjeđuje da u kompleksinijim predmetima stečaj vode kvalifikovaniji stečajni upravnici. I u ovom slučaju bi se primjenjivao sistem slučajnog odabira, po pripremljenom algoritmu, odnosno softverskom rješenju, kazao je Radulović.

Naveo je da se ovim principom postepeno pravi put ka uvođenju A i B liste stečajnih upravnika koje postoje u zemljama regiona i koja bi u perspektivi trebalo da se uvede i u Crnu Goru.

(Opširnije u današnjim Vijestima)

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *