Koji sprat u zgradi odabrati prilikom kupovine stana?

Dodajte komentar
Ilustracija

Na kom spratu kupiti stan pitanje je na koje se različito gleda iz više uglova. Nije isto da li su u pitanju mlađi ili stariji ljudi, bolesni ili zdravi, porodice sa malom djecom ili bez, ljudi koji kupuju stan sad i ne misle da ga mijenjaju do kraja života. Još je mnogo faktora koji utiču na pitanje “kupiti stan na ovom ili onom spratu” ali izdvaja se i lokacija, spremnost da se plati više ili manje, i tako dalje….

Istina jeste da svaka roba ima svog kupca i da se nalazi kupac i za stan u soliteru na 10. spratu, ali i za stan na 1. ili 2. spratu.

Iskustva agenata govore, međutim, da je najbolje posjedovati stan na 2. spratu. Takve nekretnine mogu koštati do 25 odsto više nego ostale u zgradi, koje su na “problematičnijem spratu”.

Dakle, i 1. i 3. se slabije kotiraju, iako su zlatna sredina u zgradi od četiri ili pet spratova. Argumenti za 2. sprat istovremeno su brojni od toga da je do stana lako doći bez lifta, do toga da ste blizu izlaza, ali i dovoljno daleko da vam prašina i buka ne dopire direktno sa ulice.

Stanovi u sredini su bolji i zbog izolacije, nekako ste “ušuškani” među komšijama na svaki način, pa je zimi toplije, a ljeti hladnije, a to znači i manje komunalije i troškove struje…

Takođe, ljepši je pogled sa terase na drugom nego na prvom spratu i bolja je osvijetljenost.

S druge strane, nekako je najmanje poželjno potkrovlje i prvi sprat. U potkrovlju zna biti i hladno i vruće u zavisnosti od goba godine, zna i da prokišnjava, najčešće do vrata nema lifta…

Prvi sprat, pak, mnogi izbjegavaju jer često imate osjećaj da se na ulici “i da vam prolaznik vidi šta imate u tanjiru” . Prvi sprat je na udaru i zbog lopova, ali i zbog buke i prašine…

Cijena stana u novogradnji veća 23,3 odsto, prosječni kvadrat 1.230 eura

(Kamatica)

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *