Moj Lab – Odgovor na izazov koji pred nas postavljaju infektivne bolesti

Dodajte komentar

Infektivne bolesti  su uticale na tokove ljudske istorije. Neke od njih, zahvaljujući razvoju medicine,  više ne izazivaju strah od epidemije, ali se neprestano susrećemo sa novim bolestima, kao što je COVID – 19. Često infektivna bolest koju smatramo novom zapravo potiče od starog uzročnika, jer se virusi i bakterije  stalno prilagođavaju uslovima sredine u kojoj opstaju.

Prepoznavanja i utvrđivanja dijagnoze infektivne bolesti  je specifično  u odnosu na druge, neinfektivne bolesti. Za kliničku dijagnostiku je nekada dovoljna anamneza s epidemiološkom anketom i objektivni pregled bolesnika. Iako postoji veliki broj različitih infektivnih bolesti, većina njih ima nekoliko zajedničkih simptoma. To su uglavnom povišena tjelesna temperatura, groznica i malaksalost. Ono što često pred ljekare postavlja poseban zadatak je to što infektivne bolesti mogu biti imitatori, ali i biti imitirane  od strane neinfektivnih bolesti. U tim momentima, ključna je brza reakcija ljekara – prepoznavanje mogućeg uzročnika i adekavatna terapija.

Pacijenti se specijalisti u poliklinici Moj Lab najčešće obraćaju zbog  respiratornih infekcija (upale  ždrijela, pluća), infektivne mononukleoze i drugih herpes virusnih infekcija,  osipnih groznica,  ,infekcija crijeva (trovanje hranom ili vodom, infekcije  uzrokovanih  Clostridijum difficile),  infekcija jetre (hepatitisi), povišene tjelesne temeperature nepoznatog porijekla, koja traje duži vremenski  period, kao  i zbog  bolesti koje se sa životinja prenose na ljude, ujedima insekata (npr Lajmska bolest),  gljivičnih i parazitarnih infekcija. Osim infektološkog pregleda, u slučaju medicinskih indikacija, obrada se upotpunjuje laboratorijskom, ultrazvučnom i radiološkom dijagnostikom, a sve navedeno je na raspolaganju pacijentima u poliklinici Moj Lab.

U poliklinici Moj Lab infektivnim bolestima se pristupa sa posebnom pažnjom.

Infektološke preglede i preglede iz domena kliničke farmakologije obavlja dr Brankica Dupanović, specijalista za infektivne bolesti, magistar medicinskih nauka i  subspecijalista kliničke farmakologije.

Dr Brankica  Dupanović mr.sci. med je rođena u Sarajevu gdje je završila gimnaziju i  Medicinski fakultet . Specijalizaciju iz oblasti infektivnih bolesti, kao i postdiplomske studije iz oblasti neurologije. Odbranila je magistarsku tezu pod nazivom Bakterijski gnojni meningoencefalitis – odnos peredispozicije i faktora rizika na pojavu, tok i ishod, završila je na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Subspecijalizaciju iz kliničke farmakologije završila je na Medicinskom fakultetu  u Novom Sadu. Do 2000. godine je radila u Domu zdravlja i Opštoj bolnici u Baru. Više od 20 godina radi u Kliničkom centru Crne Gore, asistent je na predmetu: infektivne bolesti na Medicinskom fakultetu u Podgorici. Učesnik je i predavač brojnih kongresa. Član je naučnog odbora za antimikrobnu hemoterapiju i terapiju kancera jugoistočne Evrope.

Objavila je  više stručno-naučnih radova kao autor ili koautor, čest je predavač na brojnim konferencijama  i kongresima u zemlji i inostranstvu,. Teme njenih predavanja su: savremeni pristupi u liječenju infektivnih bolesti,  virusnih hepatitisa, HIV/AIDS-a,  infekcija nervnog sistema, gastrointestinalnih infekcija, infekcija izazvanim virusom infektivne mononukleoze i drugim herpes virusima, parazitarnim infekcijama.. Znanje iz svoje oblasti je podijelila sa drugim ekspertima, kao učesnik Konferencija za antimikrobnu hemoterapiju i terapiju kancera jugoistočne Evrope, Ekspertskog foruma centralne i istočne Evrope za hepatitise i HIV, Internacionanog sastanka za HIV/AIDS….. Član je Udruženja infektologa Crne Gore, Srpskog udruženja za antimikrobnu terapiju,  dopisni član  Internacionalne medicinske akademije Bugarske, kao i Internacionalnog udruženja za hemoterapiju.

“Brojne stare i nove  infektivne bolesti predstavljaju pravi izazov za ljekara, bilo da su u pitanju infektivne bolesti sa sličnim  kliničkim simptomima, ili je u pitanju jedna  bolest koja se različito klinički  manifestuje. Blagovremeno prepoznavanje mogućeg uzročnika, adekvatna i brza reakcija, predstavljaju presudan faktor izlečenja, a u slučaju težih infekcija spašavaju života. Stečenim znanjem, obogaćenim  višedecenijskim iskustvom, uz  preciznu  dijagnostiku nove generacije koja  je dostupna u poliklinici Moj Lab,  posvećena sam onima koji su nam s puno povjerenja prepustili brigu o svom zdravlju. “

TAGOVI:
Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *