Šta donosi Zakon o akademskom integritetu: Naučni radovi će se bolje kontrolisati

Dodajte komentar

Naučni radnici u Crnoj Gori od danas potpisivaće izjavu o izvornosti, kojom pod krivičnom i materijalnom odgovornošću potvrđuju da je riječ o njihovom, originalnom djelu, predviđeno je Predlogom zakona o akademskom integritetu.

Zakon je danas predstavio ministar provjete Damir Šehović, koji je istakao da im cilj nijesu kazne koliko stvaranje dobrih navika.

“Dakle, mi ovim zakonom ne poručujemo samo „bićete kažnjeni ukoliko prisvojite tuđe djelo“. Mi prije svega poručujemo „Prisvajanje tuđeg djela nije časno, nije moralno, i, iako se čini kao prečica, tim putem zapravo nikad nećete stići do cilja, jer nećete izaći sa znanjem, koje treba da bude svrha djelovanja u akademskoj zajednici; kompromitovaćete se u toj zajednici koja treba da bude primjer svima u društvu; i na kraju, najvažnije: vi ćete znati da nemate znanje, ali prije svega integritet”, dodao je on.

Zakonom je propisano uvođenje Etičkog komiteta, kao drugostepene instance za utvrđivanje kršenja akademskog integriteta.

Etički komitet, kako je predloženo, imenuje i razrješava Vlada na period od četiri godine na osnovu javnog poziva. Komitet treba da ima sedam članova iz reda istaknutih eksperata iz različitih naučnih oblasti.

Kako je kazala Mubera Kurpejović, direktorica Direktorata za visoko obrazovanje, nadležnosti Etičkog komiteta su da donosi etičku povelju i prati primjenu etičke povelje.

“Pored komiteta, sve ustanove visokog obrazovanja su već u obavezi da formiraju Sud časti pred kojim se pokreće postupak utvrđivanja kršenja akademskog integriteta. Ukoliko pak Sud časti ne završi postupak u roku od šest mjeseci, ista će se sada procesuirati prema Etičkom komitetu”, pojasnila je ona.

Kurpejović je istakla i da diplomski, master, doktorski i naučni radovi koji su odobreni i publikovani do dana stupanja na snagu ovog zakona, takođe podliježu eventualnom postupku provjere.

Kazne će varirati od opomene, do drugih mjera u skladu sa Krivičnim zakonikom i Zakonom o visokom obrazovanju.

Ovo je prvi Zakon o akademskom integritetu, koji se bavi pitanjima utvrđivanja plagijarizma, kao najčešćeg oblika kršenja akademskog integriteta, i drugim oblicima kršenja akademskog integriteta u Crnoj Gori.

CdM

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *