Najveća zarada u Crnoj Gori 43,9 hiljada eura

Dodajte komentar

Najveća zarada u novembru izno sila je 77.743 eura bruto ili 43.924 neto, a isplaćena je zaposlenom u sektoru pružanja konsultantskih usluga u oblasti informacionih tehnologija, saopšteno je Vijestima iz Poreske uprave (PU).

Prema podacima kojima raspolaže PU na dan 9. decembar ove godine, najveća bruto zarada obračunata za neki od poreskih perioda od januara do kraja novembra ove godine bila je 307,67 hiljada eura (neto iznos 173,83 hiljade), a isplaćena je u djelatnosti razrade građevinskih projekata.

Podaci PU pokazuju da je tokom prošle godine najveća bruto zarada obračunata za neki od poreskih perioda bila 309,42 hiljade eura (neto 174,82 hiljade). Ta zarade je isplaćena u sektoru hotelijerstva (u kompaniji Bepler i Džejkobson).

Treba naglasiti da su navedeni iznosi isplaćeni samo u jednom mjesecu, te se ne može zaključiti da se radi o redovnom mjesečnom primanju zaposlenih. Riječ je o otpremnini, bonusu ili nekom drugom obliku ličnog primanja, iako su isti unijeti u IOPPD obrazac pod šifrom 1-zarade, pa se kao takvi i vode u sistemu PU”, kazali su iz te državne institucije.

Prosječna zarada bez poreza i doprinosa u oktobru je, prema posljednjim podacima Monstata, iznosila 502 eura i bila je 0,2 odsto veća nego u septembru. Prosječna bruto zarada iznosila je 754 eura.

Prosječne zarade bez poreza i doprinosa u oktobru su porasle u odnosu na septembar u sektorima poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo 6,1 odsto, administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti 3,9 odsto, usluge smještaja i ishrane 3,2 odsto, finansijske i djelatnosti osiguranja dva odsto.

Rast je zabilježen i u sektorima građevinarstvo 1,7 odsto, snabdijevanje vodom, upravljanje otpadnim vodama, kontrola procesa uklanjanja otpada i slične aktivnosti 1,5 odsto, ostale uslužne djelatnosti 1,4 odsto, snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija 0,3 odsto, trgovina na malo i veliko 0,3 odsto, državna uprava i odbrana 0,2 odsto i obrazovanje 0,2 odsto.

Zarade su pale u oblasti poslovanja sa nekretninama 11,8 odsto, informisanje i komunikacije 3,6 odsto, prerađivačkoj industriji 2,3 odsto, vađenju ruda i kamena 1,5 odsto, stručnoj, naučnoj i tehničkoj djelatnosti 1,3 odsto, umjetnosti, zabavi i rekreaciji 0,7 odsto.

Vijesti

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *