Bez drugog bloka TE posao bi izgubilo više od 1.000 radnika

Dodajte komentar

Crnoj Gori se ne isplati da ne gradi drugi blok, kao što joj se ne isplati da nastavi da bude uvozno zavisna dok istovremeno raspolaže potencijalima koje može valorizovati, rekao u intervjuu Vikend novinama, poslanik Socijaldemokrata Crne Gore i član Odbora za ekonomiju Damir ŠehovićVN:Koliko je za Crnu Goru važan drugi blok i da li bi s njim naša država bila energetski nezavisna i stabilna?

ŠEHOVIĆ: Za Socijaldemokrate Crne Gore energetska nezavisnost je uslov političke i svake druge nezavisnosti, posebno za malu državu. Zato svi projekti koji doprinose energetskoj nezavisnosti, i koji se uklapaju u naš koncept “Partnerstva za agresivan ekonomski razvoj”, a gradnja drugog bloka TE jeste jedan od njih, imaju našu punu podršku.

Izgradnja drugog bloka, osim što državi obezbjeđuje energetsku nezavisnost, stvara pretpostavke za konkurentno učešće EPCG na tržištu električne energije, za valorizovanje rezervi uglja u pljevaljskom basenu na optimalan i efikasan način, za rješavanje problema zagađenja životne sredine pljevaljske kotline u grejnoj sezoni, kao i za brojne druge pozitivne, direktne i indirektne efekte na naš ekonomski sistem.

Region se već suočava sa deficitom električne energije, dok potrošnja ima kontinuiran rast. Deficit električne energije prijeti da u pojedinim periodima dostigne kritične granice i uzrokuje elektroenergetske kolapse. U takvom ambijentu ogromna finasijska sredstva države troše za kupovinu električne energije. Crna Gora će, realizacijom ovog projekta, preduprijediti sve ove negativne okolnosti i rizike sa kojim bi se zasigurno suočila.

VN:Kako komentarišete tvrdjnje nekolicine stručnjaka da drugi blok nije isplativ?

ŠEHOVIĆ: Nakon obnove nezavisnosti i sada već izvjesnog učlanjenja u NATO, treći veliki cilj povodom kojeg sve progresivne političke snage u Crnoj Gori treba da naprave partnerstvo, a na čemu Socijaldemokrate Crne Gore insistiraju, treba da bude agresivan ekonomski razvoj. A jedna od osnovnih pretpostavki takvog razvoja je efikasno korišćenje nemalog raspoloživog energetskog potencijala, što se gradnjom drugog bloka svakako obezbjeđuje.

Gradnja drugog bloka je za državu isplativa, a nalazi studija koje to dokazuju treba da budu transparentni, ali za neke kritičare ovog projekta nije isplativa, zato su tako glasni u namjeri da ga spriječe. Ne samo ovaj, nego svaki drugi prjekat u oblasti energetike, koji ide u pravcu obezbjeđenja energetske nezavisnosti i stvaranja viška električne eneregije koji bi naša država izvozila, znači manji profit kompanijama čije interese pojedini kritičari ovog projekta zastupaju, pa u tom kontekstu treba razumjeti njihovu galamu. Crnoj Gori se, zapravo, ne isplati da ne gradi drugi blok, kao što joj se ne isplati da nastavi da bude uvozno zavisna dok istovremeno raspolaže potencijalima koje može valorizovati. Taj luksuz danas ni mnogo bogatije države od naše sebi ne mogu da dozvole.

VN:Šta bi se desilo kada ne bismo izgradili drugi blok?

ŠEHOVIĆ: Predviđena snaga od 220 MW odnosno 254 MW je optimal na veličina bloka, gledajući raspoložive rezerve uglja užeg pljevaljskog basena. Na osnovu EU regulative, prihvaćene potpisivanjem sporazuma o formiranju energetske zajednice zemalja jugositočne Evrope, prvi blok TE, bez značajnih ulaganja u ekologiju, za koja inače ne postoje sredstva, od početka 2018. godine može da radi još 20.000 sati. Na osnovu toga se zaključuje da bi prvi blok mogao da radi još nekoliko godina, ili u redukovanoj proizvodnji do 2023. godine. To znači da bismo bez gradnje drugog bloka za nekoliko godina mogli ostati bez termoenergije u Crnoj Gori, što bi izazvalo đ energetsku nestabilnost i povećalo potrebu za uvozom skuplje energije. Ovo iz razloga što TE rade i proizvode ako ima uglja, a u pljevaljskom basenu ga ima u dovoljnim količinama, a hidroelektrane ako padne dovoljno kiše da ih napune, što zavisi od vremenskih prilika, a ne od menadžmenta EPCG. Da ne pominjemo socijalne probleme koje bi se u slučaju gašenja TE javili, jer bi osim 200 radnika TE u pitanje bili dovedeni i zaposleni u Rudniku uglja, kao i stotine drugih u reprolancu. Zato od kritičara treba čuti odgovor na pitanje šta je smislena alternativa gradnji drugog bloka?

VN:Koliko je važno za našu državu što u ovaj projekat ulazi sa kompanijom A2A?

ŠEHOVIĆ: S obzirom da je kompanija A2A vlasnik manjinskog paketa od 41,7% akcija u EPCG i da shodno Zakonu o privrednim društvima i Statutu ima prava srazmjemog učešća u vlasništvu, izuzetno je važno da su se dva najveća akcionara, Vlada i A2A dogovorila o strateškim pitanjima. I sam sam u više navrata govorio dabi dogovor o izgradnji drugog bloka trebalo da bude uslovza nastavak partnerstva sa A2A.

S tim u vezi bi potpisivanje novog Akcionarskog ugovora, kojim bi se ta saradnja osnažila u narednom petogodišnjem periodu, predstavljao podsticaj snažnijih investicionih aktivnosti koje su važne za Crnu Goru.

VN:Koliko je za Pljevlja važan ovaj projekat?

ŠEHoVlĆ: Gradnja drugog bloka je od višestruke važnosti za Pljevlja, budući da će on značiti ne samo otvaranje novih radnih mjesta, već i stvaranje pretpostavki za rješavanje ključnih problema sa kojima se Pljevljaci suočavaju ekoloških problema i problema vezanog za toplifikaciju grada.

Zato j e od posebne važnosti da država prije potpisivanja ugovora sa kompanijom koja će graditi drugi blok, maksimalno zaštiti svoj interes, na način što bi osigurala da ono što su kompanij e koje su se u svojim ponudama obavezale da će drugi blok funkcionisati po najsavremenijoj tehnologiji, po uzoru na najbolju evropsku praksu, uz poštovanje najstrožijih direktiva EU u toj oblasti, zaista i bude tako.

DRUGI BLOK I OSTALI PROJEKTI

VN:Da li će završetkom projekta povezivanja energetskim kablom sa Italijom drugi blok TE dobiti još veći značaj?

ŠEHOVIĆ: Energetski kabl omogućava izvoz naših viškova energije iz regiona, i uvoz profita države po tom osnovu, pa je gradnja drugog bloka i u tom kontekstu posebno važna.

Crna Gora izgradnjom energetskog kabla postaje energetsko čvorište regiona. Time će se stvoriti pretpostavke za dodatan prihod države od tranzitnih taksi po osnovu energije koju će zemlje regiona izvoziti preko našeg energetskog kabla. Ali isto tako će se, izgradnjom drugog bloka i drugih energetskih objekata u Crnoj Gori, stvoriti pretpostavke za izvoz naših viškova električne energije u Italiju, kojoj inače fali četiri puta više energije od maksimalnog kapaciteta kabla, zbog čega nam je tražnja, a samim tim i profit po tom osnovu zagarantovan.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *