Srbija: Internet prodaja krpi rupe u novčaniku

Dodajte komentar

Što se nekad poklanjalo, sad se prodaje. Sve više građana u Srbiji trguje starim stvarima na internetu. Ove godine, obim internet trgovine povećan je između 30 i 50 odsto. Muškarci trguju više od žena. Najviše ih interesuju alat i knjige, a žijene odeća, obuća i oprema za bebe i djecu.

Savremeni trendovi nisu zaobišli Srbiju, a ekonomska kriza je mnoge naterala da ono što su nekada poklanjali sada prodaju na internet stranama.

Gotovo svaka firma koja drži do sebe ima i svoj internet izlog. Ima i sve više pojedinaca koji prodaju na taj način. Nekada dopunski posao, sve češće postaje profesija.

Internet je brz, informacije lete, a za onlajn prodaju nije potrebna ni radnja ni tezga.

Biljana Subašić nema firmu, ali već godinu dana, koliko je bez posla, povremeno puni svoj virtuelni izlog.

“Ja sam trenutno bez posla. Stvari koje sam ranije poklanjala, odlučila sam da postavim na određene sajtove, da pokušam da prodam i da zaradim na neki način. Upravo zbog te teške finansijske situacije, svaki dinar dobro dođe”, priča Biljana.

Ekonomska kriza ogleda se i po broju i po cijeni predmeta koji se nude preko interneta.

“Broj predmeta raste. Prodavci su uvidjeli priliku da prodaju ono što im nije potrebno i na taj način zarade za nešto drugo. S druge strane, kupci su uvidjeli priliku da kupe nešto što im je potrebno i da pri tom uštede. Zbog toga su među najprodavanijim artiklima oni koji su na sniženju, koji su sa početnom cijenom licitacije do 100 dinara, kao i gdje je besplatna dostava, gdje kupac ne mora da plati poštarinu kada predmet dođe”, objašnjava Anđelka Ducić iz “Limunda”.

Najveća opasnost kupovine bez kontakta je da ne dobijete ono što ste tražili.

“Pretežno potrošači kupuju od fizičkih lica, ne od pravnih lica. U ovom trenutku zaštite nema na tom nivou kakav očekuju sami potrošači. Savjet potrošačima je da strogo i veoma pažljivo kupuju preko interneta, a na prvom mjestu da provjere da li je to lice fizičko ili pravno lice, da li je registrovano u APR-u, da li ima žiro-račun”, ističe Goran Papović, predsjednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.

Korišćenje interneta u Srbiji neprekidno raste.

“To je izuzetno važno i zbog toga da bi se naša ekonomija prilagodila novim trendovima. Na taj način da bi bila konkurentnija, da bi mogla bolje da izvozi, a posebno kada su u pitanju mala i srednja preduzeća, pa čak i pojedinci koji dobijaju priliku da ono što mogu da ponude, mogu da ponude sada cijelom svijetu putem interneta”, navodi pomoćnik ministra u Ministarstvu trgovine Nebojša Vasiljević.

Ljudi pred praznike češće kupuju preko interneta. Uglavnom se traže novi predmeti. To su najčešće detalji za kuću, ukrasi i sitnice.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *