Njemci vole keš

Dodajte komentar

Iako su najjača ekonomija u Evropi, Njemci ne prate baš sve moderne tokove pa se nalaze na samom vrhu po procentu transakcija koje se izvrše u gotovom novcu.

Istraživanja pokazuju da Njemci u svojim novčanicima drže mnogo više keša od drugih bogatih nacija, u prosjeku 123 dolara, što je dvostruko više od Australijanaca, Amerikanaca, Francuza ili Holanđana. Čak 82 odsto transakcija u Njemačkoj se izvrši u gotovini (u SAD je procenat manji od 50 odsto), a keš je dominantan čak i u slučaju velikih transakcija.

Poređenja radi, na svjetskom nivou se među razvijenim zemljama iza Njemaca nalaze se Australijanci (65%), Francuzi (56%), Kanada (53%), Holandija (52%) i SAD (46%).

Niko ne zna tačno zašto su Njemci toliko okrenuti gotovini, ali neka istraživanja ukazuju na to da je jedan od ključnih razloga činjenica da kartice ipak “otimaju” kontrolu novca iz ruku potrošača, a da je situacija sa novčanicama i kovanicama dosta drugačija.

“Pogled u džep il novčanika pruža dobar uvid i jasan signal o situaciji o troškovima i preostalom budžetu. Sa velikim obimom transakcija izvršenih u gotovini, kvalitet takvog signala je visok. Vjerujemo da je za većinu potrošača taj signal i dovoljan, tako da se opredjeljuju uglavnom za keš”, navode analitičari Evropske centralne banke.

Osim toga, tu je i izvještaj koji navodi da Njemci vole anonimnost koju pruža gotov novac.

Ipak, neki ukazuju i na turbulentnu istoriju papirnog novca u Njemačkoj, na legendarnu hiperinflaciju, posleratne godine i činjenice da su posle uvođenja nove “dojčmarke” uz bolan prelaz Njemci stali na noge i da je ta valuta dugo bila stvar nacionalnog ponosa.

“Njemci vole keš, iz istog razloga se gnušaju dugova. Nivo potrošačkog duga u Njemačkoj je zapanjujuće nizak, a takođe u Njemačkoj postoji jaka averzija i prema hipotekama, pa se to odražava i na veoma nizak procenat vlasništva nekretnina u odnosu na evropski nivo”, navodi “Kvarc”.

Takođe, vredi istaći da je samo trećina Njemaca imala kreditnu karticu 2011. godine, a dobar dio tih ljudi je te godine nije nijednom ili vrlo rijetko provuklo kroz neku kasu.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *