Mjere štednje u Grčkoj odgovorne za više od 500 muških samoubistva

Dodajte komentar

Mjere štednje u Grčkoj izazvale su porast samoubistava muškaraca, pokazuje jedno istraživanje koje pokušava da istakne zdravstvene troškove štednje , navodi Gardian. Rezultati te studije potvrđuju nalaze iz Velike Britanije gdje zvanična statistika pokazuje da su stope samoubistava i dalje veće nego prije krize,  navode istraživači sa Univerziteta u Portsmutu koji su otkrili povezanost između smanjenja potrošnje i samoubistava u Grčkoj.

Prema istraživanju, svaki pad od 1 % državne potrošnje u Grčkoj doveo je do porasta od 0,43 % u samoubistava među muškarcima. Uzorak je kontrolisan na druge karakteristike koje mogu dovesti do samoubistva. Kad se isključe ti drugi razlozi proizilazi da se  551 čovjek ubio ” isključivo zbog fiskalne strogosti ” između 2009 i 2010 , navodi za ovaj list koautor Nikolaos Antonakakis.

“To je skoro jedna osoba dnevno. S obzirom da je u 2010 bilo oko dva samoubistva u Grčkoj po danu, izgleda da je 50 % njih bilo  zbog štednje,” rekao je on .

Antonakakis, grčki profesor ekonomije, rekao je da je odlučio da razmotri potencijalnu vezu između štednje i stope samoubistava nakon medijskih priča i svjedočanstava prijatelja ljudi koji su izvršili samoubistva.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Iako je i ranije bilo studija zdravstvenih efekata negativnog ekonomskog rasta, postoji veliki jaz kada je u pitanju proučavanje veze smanjenja potrošnje i zdravlja, rekao je on.

Antonakakis i  koautor istraživanja, profesor ekonomije Alan Kolins, rekli su da su iznenađeni u koliko slučajeva se kao uzrok samoubistava pojavila štednja i kako je bila riječ o veoma jasnoj vezi.

Takođe se pokazala i jasna podjela u smislu rodne raspodijeljenosti efekata štednje, budući da nije bilo zabilježeno nijedno samoubistvo žena vezano za štednju, pokazuje ovo istraživanje objavljeno u časopisu Social Science and Medicine .

Muškarci starosti 45-89 suočeni su sa najvećim rizikom od samoubistva kao odgovor na mjere štednje jer su najvjerovatnije pretrpjeli najveće rezove u smislu plata i penzija, navodi se u istraživanju.

Antonakakis i Kolins razmatraju  dalji rad na proučavanju veze između štednje i stope samoubistava u drugim zemljama koje su najviše pogođene krizom u eurozoni , kao što su Španija, Portugal, Italija i Irska .

“Ovi nalazi imaju jake implikacije za kreatore politike i za zdravstvene agencije,” rekao je Antonakakis. “Mi često pričamo o fiskalnim efektima štednje na BDP na primjer. Ali šta je multiplikator štednje kada je zdravlje u pitanju?”

Moramo da razmotrimo zdravstvene multiplikatora bilo fiskalne konsolidacije i štednje. Činjenica nalazimo rodnu specifičnost i starosnu specifičnost može pomoći zdravstvenim službama da bolje usmjere svoju pomoć”, navode autori.

Politički ekonomista Dejvid Stuckler i ljekar – epidemiolog Sanja Basu istakli su da ogromna stopa samoubistava, rast HIV infekcija, pa čak i epidemije malarije imaju veze sa štednjom, u svojoj knjizi “Ekonomija tijela: Zašto štednja ubija”, objavljenoj prošle godine.  Ali oni su tvrdili da su takvi troškovi nisu bili neizbježni i da su, u nekim zemljama, aktivne mjere  na tržištu rada pomogle da se ovakve posledice štednje umanje.

U Grčkoj je, međutim , stopa HIV infekcija porasla za više od 200% od 2011, kada su smanjeni ili ukinuti budžetski razdeliza prevenciju, i kada je intravenska upotreba droga porasla uporedo sa rastom stope nezaposlenosti mladih na 50% . Grčka je takođe doživjela svoj prvi slučaj malarije u proteklih nekoliko decenija, nakon smanjenja budžeta za prskanje komarca, navode autori .

U Velikoj Britaniji, prema zvaničnim statističkim rezultatima objavljenim u februaru, stopa samoubistava u 2012 se malo promijenila u odnosu na 2011, ali je i dalje znatno veća nego prije pet godina.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *