Sastanak G20 u znaku problema tržišta u usponu

Dodajte komentar

Problemi na tržištima u usponu biće glavna tema samita grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20) koji će danas i sutra zasijedati u Sidneju.

Frans pres smatra da će se nova predsjednica američke centralne banke (Fed) Dženet Jelen naći na „vrućoj stolici“, budući da zemlje u usponu trpe posljedice Fedovog izlaska iz programa monetarnih podsticaja.

Nacionalne valute od Argentine do Rusije, zatim Južnoafričke Republike i Turske, u posljednjih nekoliko nedjelja su u padu, zbog toga što američki investitori povlače sredstva iz tih zemalja u očekivanju viših prinosa kod kuće, budući da Fed pooštrava višegodišnju politiku monetarnog labavljenja.

Njemački ministar finansija Volfgang Šojble juče je, pak, za američku televizijsku stanicu CNBC poručio da tržišta u usponu moraju da najprije dovedu svoje privrede u red, a tek potom da traže solidarnost od drugih zemalja.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

„Uočavamo izvjesne probleme u pojedinim zemljama u usponu, što će biti i najvažnija tema na samitu G20. Po mom mišljenju, moramo uvijek težiti ka pristupu solidarnosti i svako od nas najprije treba da uradi svoj domaći zadatak, a zatim da traži solidarnost od drugih“, istakao je Šojble, prenio je Rojters.

Australijski ministar finansija Džo Hoki, koji će predsjedavati prvim sastankom G20 u ovoj godini, zalaže se, da ministri finansija iz zemalja G20 i guverneri centralnih banaka na tom zasijedanju ostanu fokusirani na podsticanje rasta i otvaranje radnih mjesta u periodu poslije finansijske krize iz 2008. godine.

„G20 je na važnoj prekretnici, jer mora pokazati da je u stanju da odlučno djeluje kako bi sprovela reforme. Nećemo ignorisati nedavnu nestabilnost na međunarodnim finansijskim tržištima, a naročito njihov uticaj na zemlje u razvoju“, izjavio je Hoki.

Uprkos usporavanju kineske privrede i tržišnoj nestabilnosti, sastanak zemalja G20 odvija se u uslovima relativno zdravih temelja za globalne perspektive rasta. Međunarodni monetarni fond (MMF) je, naime, u januaru povisio svoju procjenu rasta globalne privrede za ovu godinu na 3,7 odsto, poslije rasta od tri odsto u 2013. godini. To je prvi put u posljednje dvije godine da je Fond podigao svoju prognozu rasta, ocjenjuju agencije.

TAGOVI: ,
Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *