Šta čeka dolar, euro i bitkoin?

Dodajte komentar

Međunarodno tržište prilično mirno je preživjelo minulu godinu, dok 2014. nagovještava umjereno jačanje sirovinskih valuta, u koje spada i rublja.

Međutim, s obzirom na ponašanja osnovnih obračunskih jedinica, dolara i eura, u ekspertskim krugovima ne postoji jedinstveno mišljenje. Što se tiče modernih virtualnih valuta, koje naglo stiču popularnost, analitičari prognoziraju da mnoge takozvane kriptovalute mogu da nestanu.

Eksperti koje je anketirala agencija Blumberg smatraju da tokom prvog polugodišta tržište očekuje rast američke valute u odnosu na euro od 8%. Vjerovatno dolar će narednih mjeseci biti prilično jak. Značajno slabljenje u odnosu na sirovinske valute u koje spada ruska rublja ne treba očekivati, samtra savjetnik predsjednika “YAR-banke” Mark Rubinštajn.

“Federalni rezervni sistem započinje da smanjuje program kvantitativnog ublažavanja, tačnije smanjuje obime štampanja novca. To pozitivno utiče na dolar. Ali dolar, po mojim ocjenama, u odnosu na osnovne svjetske valute izgleda prilično skupo. Rublji će pomagati visoke cijene nafte i gasa, takođe na kurs rublje će pozitivno uticati usporavanje tempa inflacije i ubrzanje ekonomskog napretka”.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Što se tiče eura, po ocjenama većine eksperata, u datom trenutku ova valuta izgleda prilično skupo i u odnosu na rublju i u odnosu na dolar. Zato malo precijenjeni euro narednih mjeseci može umjereno da pojeftini. Euro podržava obnova ekonomskog rasta u Evropi, zato snažnih kretanja kursa eura prema dolaru ne treba očekivati, smatra Mark Rubinštajn.

Japanski jen 2014. godine sa velikom vjerovatnoćom će nastaviti da slabi, pošto je Centralna banka zemlje 2013. godine oslabila nacionalnu valutu u odnosu nadolar skoro za 25%. Tako su japanski finansisti osjetno uvećali privlačnost svog izvoza i popravili zdravlje vodećih korporacija. Ali problema u japanskoj ekonomiji od toga nema manje. Kompanije sektora visokih tehnologija i dalje gube od konkurenata iz Južne Koreje, unutrašnji bruto proizvod raste vrlo salob, a dug vlade premašio je 10 triliona dolara — to je dva puta više od čitave ekonomije Japana.

Tokio će nastaviti kurs za slabljenje svoje valute još i zato što programi pomoći ekonomiji u suštini nisu uspjeli, kaže rukovodilac odjeljenja za inforamcije i analize međunarodnih tržišta investicione kompanije Finam Mihail Aristakesjan:

Čuveni program Treća Strela koji podrazumeva sprovođenje značajnih reformi koči. Mi ne vidimo nikakve značajne pomake. I dok ne budemo videli radikalne mere u prevladavanju tekućih negativnih tendencija u japanskoj ekonomiji, jen će nastaviti da slabi. 

U segmentu virtualnih valuta naredne godine nije isključen nastavak bumaBroj klonova bitkoina može da se približi cifri od sto, smatraju neki eksperti. Prema mišljenju drugih, sa tržišta će početi da nestaju one valute koje su se pojavile u posljednje vrijeme. Novčana masa bitkoina je viša neko kog konkurenata, što znači njegovom vođstvu u segmentu kriptovaluta u doglednoj budućnosti ništa ne prijeti.

2014. godine vjerovatno će se nastaviti diskusija povodom zakonodavnog regulisanja ove vrste novca. Kriptovalute i prije svega bitkoin često figuriraju u međunarodnoj kriminalnoj hronici. Osim toga, svjetske centralne banke nisu zainteresovane za rast konkurencije od strane virtualnog novca. One će uložiti sve napore da ograde stanovništvo od rizičnih investicija, ograničavajući pri tome promet ovih valuta. Tako je na primer postupila kineska Centralna Banka: ona je zabranila platežnim operaterima da opslužuju obračune onlajn-berzi koje trguju bitkoinima. Posle toga kurs kriptovalute je pao za 40%. (B92, Glas Rusije)

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *