Schulz: Ne želim da proračunskim deficitom kupujemo ostanak Britanije u EU

Dodajte komentar

EU mora postati demokratskija i transparentnija, ističe predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz. A ni jedna zemlja ne može priuštiti da ostane sama, čak ni Velika Britanija, upozorava on.

Evropska unija je 2013. proglasila “Evropskom godinom građana” i time ponovno pokušava povećati zanimanje svojih građana za EU. Predsjednik Evropskog parlamenta Martin Schulz kaže da je veliki izazov objasniti jednom euroskeptičnom Britancu vrijednost Unije. “Mislim da se Velika Britanija, kao i sve zemlje EU-a takmiče na globalnoj pozornici… a sa špekulacijama na svjetskom nivou na međunarodnim finansijskim berzama i imigracijom, Velikoj bi Britaniji to bilo previše samoj. EU može da kontroliše situaciju samo ako na političkoj pozornici nastupi u ime svojih zemalja članica kao snažna politička sila. To vrijedi jednako za Njemačku kao i za Veliku Britaniju. Upravo sam vidio jednu anketu koja pokazuje da je 60 posto Britanaca mlađih od 30 godina za ostanak u Uniji.”

Martin Schulz ističe da se slaže s nekim primjedbama britanskog premijera Davida Camerona.

“Mislim da njegove primjedbe o ograničenoj transparentnosti, ograničenom priznavanju ko je zapravo za što zadužen u Bruxellesu, stoje. Isto tako mislim da nakon toliko vremena konačno moramo priznati da Evropska komisija ne mora regulisati baš apsolutno sve. Ali ne treba meni David Cameron da mi to kaže. Ja to već godinama govorim. Mislim da je Cameron isto tako u pravu kad se radi o jednoj stvari: EU svakako mora postati demokratskija. To znači da kad god EU o nečem odlučuje, to treba da dobije legitimitet u parlamentu. A to znači jačanje Evropskog parlamenta. Ali upravo tome se protivi britanski premijer David Cameron. Dakle, on upire prstom u problem koji je sam prouzrokovao”.

Predsjednik Evropskog parlamenta ne vjeruje da će Britanija blokirati sve poteze EU-a dok se u Britaniji ne održi referendum (2017.) na kojem će se odlučivati o ostanku ili izlasku iz EU-a.

“Uzmimo na primjer pregovore o finansijskom planiranju do 2020. godine. Tu više nije toliko važno stajalište Velike Britanije, već borba šefova država i vlada s Evropskim parlamentom. Tu moram reći: Nekoliko vlada, a među njima očito i njemačka vlada, spremne su prihvatiti proračunski deficit kako bi zadržale Britaniju u EU-u. Tu vam jasno kažem, ja to neću podržati”, rezolutan je Schulz.

“Imamo naznake da predsjednik Evropskog vijeća Herman Van Rompuy želi izdatke od 960 milijardi eura razdijeliti na razdoblje od sedam godina ali pri tom ima jamstva za finansiranje u visini od 900 milijardi eura, jer David Cameron ne može ići više od te svote. To znači da ćemo za sedam godina imati rupu u proračunu od 60 milijardi eura. A to je početak Unije u dugovima. Ja u tome neću učestvovati. Ako je do sad postojao nivo na kom nije bilo dugova, onda je to bio Bruxelles. Možemo govoriti o štednji. Spreman sam na štednju. Ali nisam spreman na Uniju u dugovima. Ako bi to bila cijena da se u Uniji zadrži David Cameron, onda ja kažem ne”, upozorava predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz, prenosi seebizz.eu.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *