Zašto je Švajcarska jedna od najuspješnijih zemalja

2 komentara

Švajcarska je vrlo stabilna i ekonomski snažna zemlja, a uspješno je izbjegla ekonomske probleme, poput visoke nezaposlenosti i prekomjernih dugova.

Svjetski ekonomski forum upravo je iz tih razloga Švajcarsku proglasio najkonkurentnijom zemljom na svijetu.

Postoje određeni razlozi zbog kojih ova mala evropska zemlja postiže uspjeh. Gerd Haberman, njemački ekonomista, iznio je svojih sedam razloga zbog je Švajcarska toliko snažna, a uvjeren je kako se ta ‘šema’ vrlo lako može primijeniti i na poslovanje kompanija.

1. Malo je dobro

Svaki nivo vlasti, bez obzira da li se radilo o vladi ili menadžmentu, dok raste postaje sve skuplji i neefikasniji. Iz tog razloga upravo najviši nivoi vlasti stvaraju i najveće troškove. Kako je Švajcarska mala zemlja, na svakom nivou može djelovati kao ‘mala i okretna’ organizacija.

2. Svi nivoi snose jednaku odgovornost

Švajcarska, za razliku od većine evropskih zemalja, nema masivnu birokratiju, a glasači imaju ogromnu snagu. To znači i mogućnost glasanja o javnoj potrošnji, ali i ostalim pitanjima od javnog interesa. Osim toga, vlada je jednako odgovorna na svim nioima vlasti.

3. Decentralizacija

Savezna vlada u Švajcarskoj ima samo manji dio moći nad prikupljenim poreskim prihodima. Poznato je da se Švajcarska dijeli na kantone koji imaju ovlašenja za oporezivanje. Svaki dio zemlje nastoji da bude što bolji i atraktivniji kako bi privukao poslovne ljude i stanovništvo.

4. Većina odluka donosi se na lokalnom nivou

S obzirom na to da je zemlja decentralizovana, postoji tendencija donošenja odluka na lokalnom nivou kako bi se što efikasnije ispunile potrebe svakog pojedinog prostora.

5. Ne postoje političke karijere

U Švajcarskoj nema političkih karijera. Pojedini građani vode zemlju određeno vrijeme, ali osim toga, rade i svoj posao, koje je nezavisan od njihove političke uloge.

6. Finansijsko i intelektualno utočište

Švajcarska se tokom svoje istorije držala prilično distancirano od zbivanja koja su se dešavala u svijetu. Zemlja je tokom ratova i ostalih previranja uglavnom zauzimala neutralan stav i upravo je iz tog razloga privukla veliku količinu finansijskog i intelektualnog kapitala. Svaka država, ali i organizacija, može izgubiti puno toga ukoliko ispred praktičnosti stavlja neku sopstvenu ideologiju.

7. Srednja klasa je ključna

Švajcarska kultura nije posebno definisana određenom nacionalnošću, jezikom ili religijom. Ono što definiše kulturu Švajcaraca su umjerenost, opšti stavovi i razmatranja, naročito u poslovnom pogledu i realnost u svakom pogledu, navodi Haberman, prenose agencije.

Podijeli ovaj članak
2 Komentara

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *