Velika evropska depresija na pragu?

Dodajte komentar

Ne mali broj analitičara se pita da li bi uskoro mogla da nastupi Velika evropska depresija, sa razornim posledicama za čitavu globalnu ekonomiju.

To samo pojačava priznanje vlade Španije da ni ta zemlja neće moći da reguliše vlastitu finansijsku krizu bez obilne spoljne pomoći.

Dve uticajne međunarodne agencije za kreditni rejting , Standard i Purs i Mudis, već su najavile da će smanjiti svoju ocenu privreda Sjedinjenih Američkih Država i Nemačke koje mnogi smatraju “pravim lokomotivama globalne ekonomije”.

Privreda SAD je najveća u svetu, a Nemačke je četvrta.

Investitori istovremeno predviđaju da bi u slučaju izlaska Grčke iz evrozone to isto mogle da urade još tri ugrožene članice „evrolenda” – Španija, Portugalija i Italija, što bi na kraju rezultiralo depresijom u celoj Evropi. U tom slučaju “presušiće” sredstva za otkup državnih hartija od vrednosti, ali će istovremeno doći u pitanje i uredno servisiranje privatnih kredita, usled opšte finansijske krize i mogućeg haosa.

Prema analitičarima, na koje se poziva francuska novinska agencija AFP, dalje zaoštravanje evropske dužničke krize, zbog nemogućnosti velikih kontinentalnih banaka da se izbore sa gubicima nastalim usled nevraćenih kredita, je „okidač” koji bi direktno i verovatno u relativno kratkom vremenskom periodu mogao Evropu da gurne u tešku privrednu krizu.

Osnovni razlog naglog porasta pesimizma, u pogledu daljeg razvoja evropske finansijske krize, leži u predbankrotnom stanju ne samo Grčke već i Španije.

Ukoliko te dve zemlje proglase nemogućnost dalje otplate svojih dugova tada će, verovatno, uslediti sniženje kreditnog rejtinga većine drugih članica evrozone i dodatno biti pogoršana ekonomska klima na celom Starom kontinentu, ističu eksperti u londonskom Sitiju, svetskom finansijskom središtu.

Izlazak Grčke iz evrozone, što ne treba isključiti ukoliko u toj zemlji, na ponovljenim parlamentarnim izborima 17. juna, pobede snage ekstremne levice, imao bi efekat „razorne bombe” za sve koji su ranije uložili svoja sredstva u grčke vrednosne hartije, upozoravaju analitičari Mudisa.

Odustajanje vlade u Atini od daljeg članstva u monetarnoj uniji koja sada obuhvata 17 članica Evropske unije (EU) „ugrozio bi i dalje postojanje evra”, a Mudis je već najavio da će, bez obzira na dalje ponašanje Grčke, preispitati ranije dodeljeni najviši rejting koji sada ima šest članica evrozone.

Reč je o Nemačkoj, Francuskoj, Austriji, Finskoj, Holandiji i Luksemburgu.

izvor: b 92.net

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *