Britanija u dubokoj krizi

Dodajte komentar

Ovo je najozbiljnija kriza koju smo vidjeli u najmanju ruku od 1930, ako ne ikada – izjavio je guverner Britanske banke ser Mervin King, upozoravajući da finansijski problemi sa kojima se Ostrvo suočava najveći od Velike depresije u prošlom vijeku. Priznao je da se finansijski lideri hvataju u koštac sa problemima koji prevazilaze kreditne lomove.

Izjava je usljedila pošto je njegova banka najavila “upumpavanje” novih 75 milijardi funti u posustalu ekonomiju. King je branio način sa kojim se njegova banka suočila sa krizom, insistirajući da su sve mjere bile pravovremene:

– Jasno je da svjetska ekonomija trpi napade sa svih strana brže nego što se moglo zamisliti čak i prije nekoliko mjeseci – upozorio je on.

Insistirao je da bi “upumpavanje” dodatnog novca u ekonomiju moglo da pomogne da se stvari preokrenu, stimulisanjem tražnje. Poslovni lideri su dobrodošlicom dočekali ovu odluku, ali oni koji treba da kupuju, i štede, dobro će, komentarišu britanski mediji, da razmisle prije nego što odriješe kesu, suočeni sa cijenama koje uzleću do neba.

Britanska ekonomija gotovo godinu dana ne bilježi rast. Ekonomija je opala za 7,1 procenat, oko dva i po miliona ljudi je nezaposleno, dok je inflacija 5,2 odsto.

King je objasnio da se Britanija sada suočava sa drugačijim problemom nego u vrijeme kada je previše novca koji je “plivao” unaokolo podiglo cijene.
– Nema dovoljno novca. To može da djeluje neobično, ali upravo zbog toga se radi o najozbiljnijoj finansijskoj krizi od tridesetih godina prošlog vijeka, ako ne i ikada zabilježenoj – rekao je King televiziji “Skaj”.

Britanski ministar finansija Džordž Ozborn saglasio se sa Kingovim zahtjevom da proširi šemu prema kojoj banka kupuje vladine obveznice od komercijalnih banaka. Britanija je već “upumpala” 200 milijardi funti u ekonomiju. Dodatna upumpavanja, upozorava opozicija, ukazuju na to da je ekonomska politika vlade propala. Ozborn, međutim, za jesen najavljuje dodatne korake za podsticaj rasta.

Analitičari tvrde da banku sada više brine recesija nego mogući rast inflacije. Drugi, međutim, uočavaju da je pomoć upućena više finansijskom sektoru nego ostatku ekonomije, što može da podstakne dalju inflaciju u vrijeme kada se životni standard već “steže”.

Pad kreditnog rejtinga 

Agencija “Mudis”, jedna od tri najveće za međunarodne kreditne rejtinge, snizila je kreditni rejting za 12 britanskih finansijskih firmi, uključujući Lojds TSB, RBS, “Nejšnvajd”. Odluku je obrazložila uvjerenjem da je malo vjerovatno da će britanska vlada da podrži firme koje su zapale u nevolje. Istovremeno, “Mudis” je podvukao da smanjenje rejtinga ovim firmama “ne odražava pad snage bankarskog sistema”. Britanski ministar finansija Ozborn smatra da su britanske banke dobro kapitalizovane i da nemaju probleme kao neke u evrozoni, prenose agencije.

izvor: capital.ba

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *