Etična banka ponovo traži dozvolu od HNB-a

Dodajte komentar

Zadruga za etično finansiranje (ZEF) i njenih 1400 članova ponovno će od Hrvatske narodne banke zatražiti dozvolu za osnivanje prve etične banke u toj zemlji, najavio je danas Goran Jeras, iz ZEF-a.

Prvi put ih je HNB odbio, u maju prošle godine, a Jeras smatra da je samo dio argumenata centralne banke bio objektivan, dok je dio proizašao iz neiskustva s modelom etičnog bankarstva koji postoji u drugim članicama Evropske unije.

Zadruga je u međuvremenu pokušala da preuzme Tesla štednu banku, s namjerom da od nje nastane etična banka, ali je Tesla banka prije toga završila u stečaju. „Većinskim smo dioničarima u Srbiji uputili obvezujuću ponudu za dokapitalizaciju Tesla štedne banke još u oktobru prošle godine, u iznosu od 50 miliona kuna, ali je to sve zapelo i nisu na vrijeme donijeli odluku”, kaže Jeras. HNB je dan prije nego je Vlada Srbije prihvatila njihovu ponudu, u februaru ove godine, pokrenuo stečaj.

Jeras je sada najavio da će se u maju održati skupštinu Zadruge za etično finansiranje, a jedna od točaka biće i odluka da se 50 miliona kuna, koji su prikupili članovi ZEF-a, iskoristi kao kapital za osnivanje etične banke. Zakonom o kreditnim institucijama propisan je za banku inicijalni kapital od najmanje 40 miliona kuna (oko 5,4 miliona eura). Prema Jerasovim najavama, novi zahtjev HNB-u trebao bi biti upućen prije ljeta jer već naveliko rade na potrebnoj dokumentaciji te su kadrovski i finansijski ojačali.

Jeras naglašava kako etičnoj banci cilj nije samo profit nego i briga za društvo, a direktor Razvojne agencije Zagreb i predsjednik skupštine ZEF-a Frane Šesnić naglašava kako je u pitanju „najpozitivnija inicijativa u istoriji hrvatske ekonomije”. Među članovima ZEF-a je trenutno oko 450 pravnih osoba, najvećim dijelom malih kompanija koje zajedno imaju oko 2,5 milijarde kuna prihoda, a očekuju se da će oni barem dio svojih depozita prebaciti u etičnu banku, kao i građani kada osvijeste da je ona važna za ekonomiju, posebno za društveno poduzetništvo i ruralni razvoj.

SEEbiz

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *