5 stvari koje su potrebne za uspješan startap

Dodajte komentar

Šta je potrebno za startap kako bi bio uspješan?“ – ovo pitanje pojavilo se na sajtu Quora. Odgovor daje iskusni Džejson M. Lemkin (Jason M.Lemkin), investitor i osnivač nekoliko uspješnih biznisa.

Evo šta on ima da vam posavjetuje:

„Za početak, pomijenimo stvari koje ne morate da „jurite“:

– Osnivača „zvijezdu“? Nije potrebno. Naravno, da biste napravili sljedeći „Slack“, „Amazon“, „Tesla“ potreban vam je i budući Elon Mask. Ali mnogi osnivači veoma uspješnih startapova pametni su i imaju energije, a nisu Mask. Nisam ni ja.

– Nevjerovatnu tehnologiju? Ne. Pogledajte „Airbnb“ i mnoge druge.

– Da ste novi i prvi na tržištu? Ne. Pogledajte „Google“, „Jet“, itd. Može da pomogne ali nije neophodno.

– Ekspertizu u određenom domenu? Nije neophodno ali može da pomogne. Možete da naučite mnogo ako ste 100 odsto posvećeni…

– Da radite 100 sati nedeljno? Može da pomogne. Ali, to ne pravi biznis. Vrijeme u kancelariji nije toliko važno koliko vrijeme provedeno na razmišljanje o poslu.

Šta je potrebno:

1. Potpuna posvećenost. Biće vam potrebno više od dvije godine da dođete do stvarnih klijenata koji plaćaju. I 7-10 godina da napravite nešto veliko. Mnogi takozvani „osnivači“ nisu toliko posvećeni. Ta posvećenost dovešće vas u prednost nad ostalima.

2. Proizvod koji će odgovarati tržištu. Morate da pronađete produkt koji će tržište željeti da kupi.

3. Minimalno održiv tim. Možete da outsourcujete razvoj, odnosno da prepustite nekom drugom van firme. Možete i da budete suosnivač startapa. Mnogi započinju nešto bez minimalno održivog tima. Ali morate da budete u stanju da izgradite, stavite na tržište i prodate svoj proizvod.

4. Zalaganje da bi se postigla izvrsnost i stalno ponavljanje. Ne možete nešto da stvorite, stavite na policu i čekate. Možda će vam biti potrebno 100 izdanja prije nego što imate proizvod pogodan za prodaju. I još 200 da biste počeli da zarađujete.

5. Opsesija. Potrebno je da budete opsednuti svojim poslom. Stalno. Pod tušem. Dok trčite ili se vozite. Možda „radite“ 40 sati nedjeljno ali potrebno je da razmišljate o svom poslu 140 sati nedjeljno.“

Bizlife

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *