6 stvari koje će se dogoditi ako Škoti izglasaju nezavisnost

Dodajte komentar

Ako Škotska izglasa nezavisnost na referendumu u četvrtak posljedice će biti goleme, a ovo su neke od najvažnijih:

TRŽIŠTA: Velika Britanija će morati smiriti tržišta kako bi stabilizovala funtu. U slučaju škotske nezavisnosti mogu se odmah u petak ujutro očekivati izjave britanskog ministra finansija Georgea Osbornea i guvernera centralne banke (Bank of England) Marka Carneya.

OSTAVKE: Britanski premijer David Cameron je rekao da neće dati ostavku, ali nakon eventualnog gubitka trećine britanske teritorije i desetine stanovništva mogao bi na to biti prisiljen. Parlament još nije počeo jesensko zasjedanje pa hitno glasanje o povjerenju Cameronu nije vjerovatno. Budućnost Eda Milibanda, čelnika opozicionih laburista, takođe bi mogla biti pod upitnikom jer se njegova stranka jako zalagala u kampanji protiv nezavisnosti.

PREGOVORI: Prevlada li glas “za”, škotska vlada želi postati nezavisna 24. aprila 2016., što ostavlja 18 mjeseci vremena za pregovore o razdruživanju s Londonom. Agenda će biti duga i uključivati pitanja poput valute, britanskog nuklearnog oružja u Škotskoj, granične kontrole, nafte, penzionog i zdravstvenog sistema.

GRADNJA DRŽAVE: Između ostaloga, Škoti će morati izgraditi svoju vojsku i otvoriti veleposlanstva u inostranstvu. Moraće izdavati pasoše svojim građanima, pregovarati o međunarodnim trgovinskim sporazumima i aplicirati, ili pokušati zadržati, članstvo u EU-u, NATO-u i drugim institucijama.

PARLAMENTARNI IZBORI: Britanci bi trebali na parlamentarne izbore u maju 2015. Škotska bi tada još bila u Ujedinjenom Kraljevstvu i imala pravo na svojih 50 zastupnika u Westminsteru. U postojećem sazivu 41 zastupnik iz škotskih izbornih jedinica iz laburističke je stranke. Osvoje li laburisti vlast na državnom niovu temeljeno na podršci iz Škotske, mogli bi je izgubiti godinu poslije kad Škotska napusti državu. Neki sugerišju da bi, u slučaju škotske nezavisnosti, trebalo odložiti britanske izbore, nešto što se inače događalo samo u ratu.

REFERENDUM O ČLANSTVU U EU-u: Ako konzervativci na tim izborima ponovo osvoje vlast, Cameron je obećao referendum o ostanku Velike Britanije u EU-u do 2017. Ako Škotska, koja je mnogo više evropski orijentisana od drugih dijelova Ujedinjenog Kraljevstva, napusti državu, mnogo je vjerovatnije da će tada i UK napustiti EU.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *