Citi: Kina je sigurna oaza u vrijeme bankarske krize

Dodajte komentar

Nedavna previranja oko bankarskog sektora u SAD-u i Evropi istakla su Kinu kao “relativno sigurno utočište” ove godine, rekli su ekonomisti Citija u bilješci od četvrtka.

Sentiment ulagača u Kini prošle je godine bio pritisnut kontrolom zbog Covida te regulatornom nesigurnošću. Sada su te kontrole prestale, a kreatori politika poslali su jasnije signale o regulaciji.

“Zamah aktivnosti mogao bi se dodatno ubrzati, s poboljšanjem prodaje automobila i stabilizacijom prodaje nekretnina”, rekli su ekonomisti Citija.

Rekli su da bi Kina mogla biti izuzetak među svojim globalnim kolegama da bi doživjela ubrzanu ekspanziju, dajući zemlji “zaštitu” za rast, dok se ekonomije u SAD-u i Evropi suočavaju s povećanim rizikom od finansijskih poremećaja.

“Dugo smo raspravljali o našem stavu da Kina može biti glavna zaštita rasta ove godine – ako ništa drugo, nedavni globalni bankarski stresovi možda su ojačali ovu tezu”, rekao je tim predvođen Citijevim glavnim ekonomistom za Kinu Xiangrongom Yuom.

Dionice banaka u SAD-u nastavile su bilježiti nestabilno trgovanje ove nedjelje, uz najnovije komentare ministarke finansija Janet Yellen koja kaže da su zvaničnici spremni da preduzmu “dodatne radnje ako je to opravdano” za stabilizaciju banaka.

Dolazi nakon iznenadnog kolapsa triju regionalnih banaka u državi, kao i potresa u švajcarskom bankarskom sektoru nakon što je UBS prošle nedjelje preuzeo Credit Suisse.

“Kina bi barem mogla biti relativno ‘sigurno utočište’ s obzirom na njenu premiju rasta, finansijsku stabilnost, političku disciplinu i novi ciklus političke ekonomije”, rekli su ekonomisti Citija.

Napisali su da najnovije radnje poput odluke Narodne banke Kine da smanji svoj obim obvezne rezerve pokazuju “ponovnu podršku politike usred globalnih volatilnosti”.

RRR je mjera koliko gotovine banke u Kini moraju imati pri ruci. PBOC je rekao da će od 27. marta smanjiti odnos za većinu banaka za 25 baznih bodova. Otkako je počela pandemija, kontinentalna Kina zadržala je relativno jednostavnu monetarnu politiku, ali nije najavljivala veće pakete podsticaja — poput velikih novčanih davanja potrošačima.

“Možda uzimajući pouke iz onoga kroz što je SAD prolazio posljednjih godina, PBoC je bio razborit u ublažavanju čak i tokom razdoblja pandemije i mogao bi se brzo prebaciti na način čekanja i vidjeti kada se rast vrati na pravi put”, ekonomisti u Citiju napisali.

Takođe su primijetili da je restrukturiranje kineske vlade ranije ovog mjeseca primjer njenih napora da smanji finansijske rizike.

“Ove je godine Peking odlučan da zadrži rizike duga lokalne samouprave, za što vjerujemo da ima dovoljno alata”, napisali su ekonomisti.

Budući da se očekuje da će kineski BDP ove godine pokazati relativno izvanredan rast, ekonomisti takođe vide rast njene valute – Citi očekuje da će kopneni juan ojačati na 6,6 u odnosu na američki dolar već u septembru. To bi valutu dovelo do najjačih nivoa od aprila prošle godine.

“S nenamjernim i nepoželjnim pojavama agresivnog povećanja kamatnih stopa koje izbijaju na površinu u inostranstvu, priliv kapitala u Kinu mogao bi se nastaviti nakon ponovnog otvaranja trgovine ako se teza o oporavku pokaže opravdanom i političko precjenjivanje je u toku”, napisali su ekonomisti Citija.

“Još uvijek vjerujemo da zabava priljeva kapitala u Kinu još nije gotova i očekujemo da će se USDCNY odložiti na 6,6 za 6-12 mjeseci”, rekli su.

To je gledište dodatno poduprto padom dolara: predsjednik američkog Fed-a Jerome Powell u srijedu je naznačio da je povećanje stopa blizu kraja, pri čemu je indeks američkog dolara dodatno pao u četvrtak na najniži nivo od 101,915 preko noći. Indeks je pao otprilike 1,4% od nedjelju do danas.

Krajolik u Kini uvelike se razlikuje od onoga što se događa u SAD-u i drugim zemljama kao rezultat brzog povećanja stopa, rekao je Lawrence Lok, glavni finansijski direktor fonda za upravljanje imovinom Hywina u telefonskom intervjuu za CNBC.

Što se tiče regulatornog razvoja, rekao je da njegova tvrtka vidi jasne napore Pekinga da poveća sposobnost stranih finansijskih institucija da sudjeluju na lokalnom tržištu.

Izvor: SEEbiz

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *