Slijedi li “zamrzavanje” cijena: EU priprema reformu tržišta energenata

Dodajte komentar

Zima je kalendarski još daleko, ali poskupljenje gasa, koji je glavni energent za proizvodnju struje, ovih dana je dovelo do ekstremnog rasta cijene električne energije zbog čega su sve su brojniji apeli da se ograniče cijene gasa u cijeloj EU i da se ona formira odvojeno od cijene električne energije. Stručnjaci smatraju da je moguće da se cijene enegenata ograniče, ali ukazuju da bi njihovo “zamrzavanje” moglo dodatno da produbi energetsku krizu.

Češka, koja je preuzela šestomjesečno predsedavanje EU, sazvala je za 9. septembar sastanak ministara EU kako bi se pronašlo rješenje za cijelu Evropu da se izbori sa povećanim cijenama energenata. Na hitnom sastanku će se razmatrati predlozi kao što su ograničavanje cijene gasa koji se koristi za proizvodnju električne energije, ali i intervencije koje bi trebalo preduzeti kako bi se spriječio kolaps tržišta.

Kako je prenio Rojters, to je najavio ministar privrede Češke Jozef Sikela koji je rekao i da je “Evropa napravila veliku grešku po pitanju energenata” i da je bila “naivna oko Rusije”,  aludirajući na uvođenje sankcija Moskvi i predstojeći prelazak sa ruskih energenata na druge dobavljače.

“Osim Rusije, suša u južnoj Evropi, problemi sa kvarom na nuklearnim reaktorima u Francuskoj, dodatni su faktori koji stvaraju probleme na tržištu energenata”, rekao je Sikela.

Oglasila se i belgijska ministarka energetike Tin Van der Straten i ocijenila da bi cijene gasa u Evropi trebalo hitno da budu zamrznute, ukazavši da je odnos između cijena gasa i struje vještački uspostavljen i da bi to trebalo da se promijeni. Ona je upozorila da će se zemlje EU suočiti sa “pet do 10 užasnih zima”, ako se ništa ne preduzme na smanjenju cijena prirodnog gasa.

“Moramo djelovati na samom izvoru, na evropskom nivou i raditi na zamrzavanju cijena gasa”, poručila je Van der Stratenova.

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen založila se za potpunu reformu evropskog tržišta električne energije početkom 2023. godine i poručila da treba odvojiti cijene gasa i struje, prenio je Rojters.

“Vrtoglavi rast cijena sada, iz različitih razloga, otkriva ograničenja strukture našeg tržišta električne energije. Ono je razvijeno u drugim uslovima i s drugačijom svrhom. Zbog toga sada radimo na hitnoj intervenciji i strukturnoj reformi tog tržišta”, rekla je predsjednica Evropske komisije.

Njemački kancelar Olaf Šolc je izjavio da se nada da će EU doći brzo do dogovora o tom pitanju, ali da će se pomno razmotriti koje instrumente Evropa ima kako bi smanjila cijenu električne energije. Istakao je da “to ne može biti ništa odokativno, mora funkcionisati u tehničkom smislu i jasno je da ono što su sada tržišne cijene nije pravi odraz ponude i tražnje”.

Šta bi značilo “zamrzavanje” cijena?

Tehnički direktor Berze struje SEEPEX Dejan Stojčevski, kaže za Euronews Srbija da bi Evropska komisija mogla da donese odluku da ograniči cijenu struje i gasa, ali da bi to dovelo do disbalansa na tržištu.

“To je, naravno moguće, ali je pitanje da li će onda biti dovoljno robe – gasa odnosno električne energije. Jer, ako neko ograniči cijenu, posljedično se dešava da neko neće da proizvodi, jer mu se ne isplati. Moguće jeste, ali da li je realno to ćemo vidjeti”, kaže Stojčevski.

On napominje da trenutne cijene jednostavno nisu održive, ni za domaćinstvo, ni za privredu, ni za normalan život i dodaje da su vještački izazvane.

“Cijene se drastično i prosto nevjerovatno pomeraju. Električna energije na fjučersima od ponedeljka do petka je skočila 230 eura što u normalnim okolnostima ne može da se desi. Jednostavno nema dovoljno energije, tržište generalno nije likvidno. Jedan ili dva ugovora o prodaji daju čak i pogrešan signal. Nemoguće je da za toliko skoči cijena i to za neki dugoročan ugovor u budućnosti. Ova godina je već zatvorena, a trguje se za prvi kvartal sljedeće i jako je mala trgvovina, svi nešto čekaju. Mora nešto da se riješi, jer ovo je neralno”, kaže Stojčevski.

On objašnjava da se cijena struje određuje tako što se stavljaju najjeftinije ponude, pa skuplje i skuplje proizvodne jedinice i gdje se “presiječe” sa potrebama – to je marginalna cijena.

“Nju sada određuju gasne elektrane i to one jako skupe koje u normalnim okolnostima ne bi nikada ni radile. To je taj obračun koji bi Evropljani htjeli da promijene i da cijena električne energije ne zavisi od gasa, ali je pitanje kakvo će rješenje ponuditi”, priča tehnički direktor SEEPEX-a.

I premijer Belgije Aleksander De Kro je najavio da će tražiti da se na nivou EU obuzda rekordni rast cijena struje i gasa.

“Naša privreda i mi kao građani plaćamo vrlo visoke cijene. Naravno da je neprihvatljivo da postoje preduzeća koja iz toga ubiraju ogromne profite. Svako mora snositi svoj dio tereta u ovim teškim vremenima”, rekao je De Kro.

Tehnički direktor Berze struje SEEPEX Dejan Stojčevski kaže da sigurno ima i onih koji imaju ekstraprofit, ali da će to EK vjerovatno tek da istražuje. On ukazuje da su cijene struje nerealne, a naročito kada se gledaju podaci za prvi kvartal sljedeće godine, jer se struja za taj period prodaje za 1.400 eura.

“Svako ko želi da kupi za januar neće moći ispod te cijene, jer niko neće htjeti da mu proda. Vi možda i proizvodite jeftinije, ali zašto biste je davali kada je ovo cijena na tržištu. Prognoze nisu svijetle, biće još gore, jer mi još nismo ni ušli u zimu. Ovo su samo indicije šta će se desiti, ali pravi problemi kreću krajem oktobra i početkom novembra, kada stvarno počne dodatna potreba za električnom energijom. Svako ko nije do sada nabavio električnu energiju u ozbiljnom je problemu”, tvrdi Stojčevski.

Austrijski kancelar Karl Nehamer podržava ideju o “zamrzavanju” i ističe da se tržišna cijena struje mora smanjiti i odvojiti od gasa, kako bi se približila stvarnim troškovima proizvodnje. Nehamer je poručio da se ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu ne može dozvoliti da svakodnevno utvrđuje cijene struje.

“Moramo konačno zaustaviti ludilo koje se događa na energetskim tržištima, a to je moguće samo kroz evropsko rješenje,” rekao je Nehamer i dodao da će nastojati da razuvjeri članice Evropske unije koje se protive takvom rješenju, prenosi Hina.

“Napokon se nešto mora dogoditi. Ovo se tržište neće samo regulisati u svom sadašnjem obliku i pozivam svih 27 članica da zajednički hitno zaustavimo ovu eksploziju cijena”, rekao je austrijski kancelar.

Austrija u velikoj mjeri zavisi od ruskog gasa, posebno u industriji i grijanju, a prije rata u Ukrajini oko 80 odsto ukupnog snabdijevanja gasom bilo je iz Rusije. Većina električne energije dolazi iz obnovljivih izvora, a u austrijskoj javnosti raste nerazumijevanje tržišnog sistema u kojem su cijene gasa i struje usko povezane. U izjavi Nehamera stoji da će se zalagati za održivi model koji se može brzo implementirati i dodaje da je o tome razgovarao s češkim i njemačkim kolegama.

Države EU se bore sa ogromnim poskupljenjem energenata od kako je u februaru Rusija, ključni snabdjevač gasom, pokrenula invaziju na Ukrajinu. U međuvremenu, Njemačka je potvrdila da svoje zalihe gasa popunjava brže nego što se očekivalo, dok druge zapadne zemlje koje podržavaju Ukrajinu pokušavaju da smanje uvoz ruskog gasa i nafte. Rusija, koja je prošle godine isporučila Evropskoj uniji 40 odsto potrebnih količina gasa, od nedavno je ograničila isporuke, što je dodatno poguralo cijene.

Evropski plan za smanjenje upotrebe gasa za 15 odsto, kao i koraci u ograničavanju upotrebe energije, poput zabrane spoljašnjeg osvjetljenja zgrada i snižavanje temperature grijanja u zatvorenom prostoru imaće svoju ulogu u uštedi energije, ali ona ni izbliza nije dovoljna da umiri cijene energenata koje posljednjih dana bukvalno “divljaju”. Sada je već jasno da štednja i smanjena potrošnja neće biti dovoljna mjera da se pregura zima.

Izvor: Euronews

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *