Novi projekat podrške regionalnoj ekonomskoj integraciji u oblasti infrastrukture kvaliteta i elektronske trgovine

Dodajte komentar

Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) je pokrenuo svoj novi projekat podrške regionalnoj ekonomskoj integraciji u oblasti infrastrukture kvaliteta i elektronske trgovine. Projekat EU4Business: Podrška regionalnoj ekonomskoj integraciji biće realizovan u ime Evropske unije (EU) i Njemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) i ima za cilj jačanje regionalne ekonomske integracije između CEFTA strana kroz podršku implementaciji Akcionog plana za Zajedničko regionalno tržište u obje oblasti.

Samo istinsko partnerstvo između svih strana  može obezbijediti dobro sprovedene reforme i uspjeh ka našem zajedničkom cilju – regionalnoj ekonomskoj integraciji i približavanju evropskom tržištu, ocijenjeno je na otvaranju projekta „EU4Business: Podrška regionalnoj ekonomskoj integraciji “ u Skoplju.

Funkcionalni sistem infrastrukture kvaliteta je katalizator za poboljšanje kvaliteta proizvoda i usluga u privredi. Pomaže da se stimuliše potražnja za ovim proizvodima i uslugama dokazujući da su proizvodi određenog traženog kvaliteta. Ispitani proizvodi se smatraju „prikladnim za namjenu“ i dobijanjem oznake kvaliteta mogu se lakše izvoziti na druga tržišta. Pet osnovnih komponenti čine sistem infrastrukture kvaliteta: akreditacija, standardizacija i metrologija, kao i sertifikacija i testiranje/inspekcija.

David Oberhuber, direktor GIZ-a za Sjevernu Makedoniju, ocijenio je da je Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) veoma ponosan što je ponovo angažovan da sprovede projekat koji će povećati trgovinu i konkurentnost na tržištima CEFTA. To je nastavak i dopuna naših tekućih zajedničkih aktivnosti sa članicama CEFTA-e na podršci sprovođenju trgovinskih reformi u regionu u skladu sa zahtjevima u procesu približavanja EU.

„Efikasan infrastrukturni sistem kvaliteta će zaštititi i potrošače od nebezbjednih proizvoda i preduzeća od neproporcionalnih troškova i nelojalne konkurencije. S druge strane, elektronska trgovina (e-commerce) je jedna od najbrže rastućih oblasti trgovine uslugama u privredama CEFTA-e. Regionalna integracija u ovoj oblasti će omogućiti potrošačima da imaju koristi od većeg izbora i nižih cijena, a trgovci na malo mogu da smanje troškove transakcija i dobiju pristup novim tržištima na isplativ način.

Štefen Hudolin, šef za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Republici Sjevernoj Makedoniji, ocijenio je da je funkcionalna i pouzdana infrastruktura kvaliteta osnovni preduslov za slobodno kretanje robe, dok je e-trgovina (e-commerce) novi alat koji donosi ogroman potencijal za rast trgovine u regionu.

„Drago nam je što će EU podržati privrede CEFTA-e da ojačaju svoju regionalnu saradnju i poboljšaju slobodan protok robe. Tako će građani i privrednici iz regiona moći da iskuse jednu od „četiri slobode unutrašnjeg tržišta“ kao u EU. Takođe vjerujemo da će rezultati ovog projekta dovesti do novih mogućnosti za privredni rast i otvaranje novih radnih mjesta“, naglasio je on.

Oto Graf, zamjenik šefa misije Ambasade Njemačke u Sjevernoj Makedoniji, podsjetio je da njemačka Vlada podržava tekuće regionalne ekonomske reforme i napore u saradnji u okviru Berlinskog procesa od 2014. godine. „Regionalna ekonomska integracija će povećati produktivnost privreda, dovesti do nižih cijena i povećanja blagostanja, a doprinijeće i stabilnosti regiona. Ovaj projekat je nastavak partnerstva između njemačke Vlade, EU i CEFTA potpisnica za sprovođenje trgovinskih reformi u okviru CEFTA-e u skladu sa zahtjevima procesa usklađivanja sa EU. Zajedno sa CEFTA stranama, posvećeni smo tome da regionalna ekonomska integracija uspješno funkcioniše za preduzeća“, naglasio je on.

Krešnik Bekteši, ministar ekonomije Republike Sjeverne Makedonije, izjavio je da sve privrede CEFTA – e moraju da pokažu spremnost da sarađuju sa svim susjednim privredama. Kako je istakao, regionalna ekonomska integracija je najvažniji pokretač regionalnog ekonomskog razvoja i ubrzanja ekonomskog oporavka od pandemije Covid-19, a Sjeverna Makedonija već uočava prednosti ove saradnje na nacionalnom nivou. „Kroz ovaj projekat dobićemo podršku da ojačamo naše institucije u oblasti kvaliteta infrastrukture i uskladimo ih sa zahtjevima EU, što će nam pomoći da postanemo konkurentniji u regionu u trgovini industrijskom robom. Trgovina putem interneta je u procvatu u Sjevernoj Makedoniji, što se manifestuje snažnim udruženjima i ogromnom dinamikom u sektoru. Ovaj projekat vidimo kao odličnu priliku da napredujemo u ovim oblastima i da doprinesemo našem zajedničkom cilju – da našim poslovnim operaterima u CEFTA – i obezbijedimo pristup tržištima od 20 miliona potrošača“, ocijenio je on.

Emir Đikić, direktor CEFTA Sekretarijata, podsjetio je da je Akcioni plan za Zajedničko regionalno tržište odskočna daska za Zapadni Balkan da se uskladi sa pravilima jedinstvenog tržišta EU. „Preduzeti su važni koraci ka približavanju regiona jedinstvenom tržištu EU. Akcioni plan predviđa da će Zajedničko regionalno tržište funkcionisati u skladu sa Evropskom legislativom kako bi se osiguralo slobodno kretanje industrijske robe između privreda Zapadnog Balkana. Za to je neophodan potpuno funkcionalan i usklađen sistem infrastrukture kvaliteta. Privrede su već prepoznale ekonomski potencijal e-trgovine i sigurni smo da ćemo nastaviti da zajednički gradimo prosperitetne ekonomije širom regiona”, naglasio je Đikić.

Johana Volmajer, menadžerka fonda u GIZ-u, koja je predstavila projekat, izjavila je da regionalna ekonomska integracija nudi veliki potencijal za rast u ekonomijama Zapadnog Balkana: „Akcioni plan za Zajedničko regionalno tržište postavio je okvir za projekat sa krajnjim ciljem da se postigne nesmetan protok roba, usluga i visokokvalifikovane radne snage. Potrošači i kompanije podjednako će profitirati od regionalno usklađenog okvira koji omogućava lak i siguran promet industrijske robe i robe kojom se trguje elektronski. Obzirom da  projekat podržava regionalnu integraciju zasnovanu na EU zakonodavstvu, on takođe direktno doprinosi naporima regiona za pristupanje EU“.

Projekat Podrška regionalnoj ekonomskoj integraciji doprinosi stvaranju poslovnog okruženja koje štedi troškove i vrijeme preduzećima pri trgovini na regionalnom tržištu. Istovremeno, na ovaj način osnažiće se nadzor nad tržištem i bezbjednošću potrošača uvođenjem standarda EU. Kroz projekat će biti podržane vladine agencije da pojednostave procedure neophodne za trgovinu robom i uslugama u regionu, čime se privrede CEFTA-e pripremaju za jedinstveno evropsko tržište.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *