MMF: Moguće pogoršanje kvaliteta aktive banaka

Dodajte komentar

Bankarski sektor u Crnoj Gori je dobro kapitalizovan i likvidan i nijesu uočeni sistemski problemi, navodi se u izvještaju MMF-a za Crnu Goru. U Izvještaju je ukazano i na mogući rizik u vidu pogoršanja kvaliteta aktive u narednom periodu.

Iz Centralne banke Crne Gore je saopšteno da je Odbor direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) usvojio Izvještaj Misije za Crnu Goru pripremljen nakon redovnih godišnjih konsultacija u skladu sa članom IV Statuta Fonda.

“U Izvještaju je ocijenjeno da je finansijski sektor pokazao dobru otpornost prema šoku koji je prouzrokovala COVID – 19 pandemija. Podržane su aktivnosti na postepenom povlačenju mjera podrške koje je Centralna banka Crne Gore kreirala u cilju ublažavanja posljedica pandemije”, navodi se u saopštenju.

Realizacija Pregleda kvaliteta aktive (AQR), čiji su nalazi potvrdili stabilnost bankarskog sektora, ocijenjena je kao važno dostignuće.

“Istaknuto je da je bankarski sektor dobro kapitalizovan i likvidan, te da nijesu uočeni sistemski problemi”, navode iz CBCG.

Misija je u Izvještaju ukazala i na značaj početka primjene Zakona o kreditnim institucijama i Zakona o sanaciji kreditnih institucija, te pratećih podzakonskih akata.

“Ne samo zbog usklađivanja regulative i nadzora sa pravnim okvirima EU i ispunjavanjanja preporuka Programa procjene finansijskog sektora (FSAP), već i zbog uspostavljanja osnova za uvođenje adekvatnih makroprudencijalnih instrumenata”, ukazuje se u Izvještaju.

Ukazano je i na mogući rizik u vidu pogoršanja kvaliteta aktive u narednom periodu

“Centralnoj banci Crne Gore preporučeno je da pažljivo prati poslovanje banaka, odnosno njihovo upravljanje ovim rizikom. Nagli rast nekvalitetnih kredita ne bi narušio sistem, ali bi mogao negativno uticati na poslovanje pojedinačnih banaka”, navodi se u saopštenju.

Iz CBCG dodaju da je data i puna podrška njihovim aktivnostima na jačanju planiranja za vanredne situacije i kreiranju sanacionih planova za banke.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *