Raiffeisen i OTP predvode konsolidaciju banaka u regiji

Dodajte komentar

Jugoistoku Evrope slijedi još jedan talas konsolidacije banaka 2022. godine, podstaknut brzom ekspanzijom balkanskih ekonomija i privlačnošću članstva u najvećem svjetskom trgovinskom bloku.
S ekonomskim rastom postavljenim na najviših 7% u nekim balkanskim zemljama, austrijska Raiffeisen Bank International i mađarska OTP bank, predvode akcije spajanja na tržištima koja bi se mogla pridružiti Evropskoj uniji u roku od deset godina.

Širom ponekad turbulentnog Balkana objavljeno je više od 20 poslova od 2019. godine dok zajmodavci nastoje povećati tržišni udio kako bi stekli prednost u troškovima i održali profitabilnost, posebno jer pandemija smanjuje marže.

“Želimo da budemo dio ove konsolidacije za koju vidimo da se ubrzava”, rekao je u intervjuu za Bloomberg Hannes Cizek, voditelj strategije i inovacija u Raiffeisenu.

“Sviđa nam se tržište, vidimo zamah i vidimo izglede u Srbiji, gdje je austrijska banka upravo kupila jedinicu Credit Agricole SA kako bi stvorila trećeg najvećeg zajmodavca u zemlji” rekao je Cizek.

Sporazumi se poklapaju s odlukom EU u decembru da proširi pristupne pregovore sa Srbijom, najvećom od šest balkanskih zemalja koje teže pridruživanju bloku, oživljavajući proces koji je godinama pokazivao mali napredak. Iako su još uvijek daleko od izvjesnih, izgledi za članstvo jačaju ulaganja na Balkanu, a banke žele biti među prvima.

Veći poslovi najavljeni od sredine godine takođe uključuju kupovinu OTP-a NKBM-a za stvaranje najveće banke u Sloveniji, članici EU-a, te kupovinu albanske jedinice Alpha Bank SA.

Srpska AiK Banka AD pristala je da kupi četiri jedinice Sberbank of Russia PJSC u zemljama ex YU.

OTP je u odgovoru e-poštom na pitanja Bloomberga rekao da “nastavlja pregovore o akviziciji u nekoliko zemalja” na Balkanu, uključujući neka tržišta na kojima je već prisutan. Mađarski zajmodavac privučen je pozitivnim ekonomskim izgledima regije, nižom penetracijom i okruženjem s većim prinosom, navodi se.

Groznica spajanja proširila se i na lokalne zajmodavce, kao što je slovenska Nova Ljubljanska banka, koja je postala četvrti najveći igrač u Srbiji nakon kupovine Komercijalne banke 2020.
Glavni izvršni direktor NLB-a Blaž Brodnjak očekuje da će se konsolidacija balkanskih banaka “znatno ubrzati”.

Njegova banka nastoji ući u Albaniju i ponovno steći uporište u Hrvatskoj, što bi zahtijevalo od slovenske i hrvatske vlade da riješe decenijama star spor oko obaveza NLB-ove prethodnice, Ljubljanske banke.

Ako bude uspješna, NLB bi bila prva banka s prisutnošću u svim državama ex Jugoslavije, te bi postala “regionalni prvak” i “prirodni izbor za upravljanje platnim i komercijalnim transakcijama, trgovinskim i robnim tokovima u regiji”, rekao je Brodnjak.

TAGOVI:
Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *