UBCG: I moratorijum od tri mjeseca udar na prihodovnost i likvidnost banaka

1 komentar

Na usvojeni prijedlog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet moramo primjetiti da istrajavanja na moratorijumu, sada svedenog na tri mjeseca, proizvode iste rizike u pogledu smanjenja kreditiranja privrede i stanovništva, ali i udar na prihodovnost i likvidnost banaka sa svim posledicama koje iz tog proističu, saopšteno je iz Udruženja banaka (UBCG).

Iz Udruženja su reagovali zbog usvajanja Amandmana na Predlog zakona o odlaganju plaćanja kreditnih obaveza koji predviđa smanjenje roka za moratorijum sa šest na tri mjeseca. Kako se navodi u reagovanju UBCG, povraćaj glavnice i kamata kroz anuitet, jeste supstanca za poslovanje banaka, a ne prihod, gdje udar nije 600 već teorijski 300 miliona na bankarski sistem.

“Iznenađeni smo ovakvom Odlukom uz nadu da u Parlamentu ipak neće imati potrebnu većinu. Parlametarni zastupnici su imali konstruktivne diskusije, gdje je zaključeno da će se kroz dijalog svih relevantnih adresa naći optimalan okvir za pomoć onima koji eventualno nijesu obuhvaćeni kroz devet paketa mjera koje je CBCG realizovala preko banaka. Međutim, Odluka prenebregava upućivanje na razgovor i nalaženje optimalnog rješenja, kako za klijjente tako i finansijski sistem. Predlažemo da se sagledaju grupacije kojima je potrebna pomoć i da u skladu sa međunarodnim standardima se ciljanim grupacijama izađe u susret, ali ne i masovni bezuslovni moratorijum, gdje je evidentna šteta veća nego koristi za sve. Smatramo da je od predloženog važnije razgovarati o tome koje mjere su preduzete, koji su efekti, i šta nam je dalje činiti od strane vlade i banaka na ublažavanju negativne efekte nakon moratorijuma”, navodi se u saopštenju.

Iz Udruženja su naglasili partnersku ulogu koju su banke imale tokom cijelog perioda pandemije i dodali da su banke, kao važan akter budućeg ekonomskog oporavka, otvorene za aktivno učešće u argumentovanom dijalogu i uspostavljanju optimalnog rješenja koje je održivo i koje će dati pozitivne efekte.

Podijeli ovaj članak
1 Komentar
  • top gunMay 31, 2021 at 21:45
    Radi se interesnim poslovno-kumovskim lobijima cije su sponzoruse predlagaci ovog zakona…a onda ruku dizu da podrze to i ljudi iz sadasnje vlasti koji su vlasnici milionskog biznisa ( a prave se nevini i neznaveni oko biznisa) koji su zapali ( zajedno sa svojim dobavljacima i kupcima i opet interesnim poslovno-kumovskim lobijima) u finansijske probleme i uzevsi u obzir njihove ,,strasne menadzerske i finansijske ,,sposobnosti ,ovo im je jedini nacin da odloze klinicku smrt …bar 6 mjeseci ,pri tim ne mareci da ce nam unucad biti sirotinja
    Uzgred ,bez ikakvog racionalnog rezona,zele da pokazu i bankama da su mocniji od njih ( iako su im te iste banke uvijek pomagale ) a prije svega da ovim ,,nazovi,, zakonom koji je bez presedana u svijetu ,prigrabe kod laicke javnosti jeftine poene ,a koji ce na kraju ,zakopati drzavu
    Kakav moratorijum kada je kasa puna, plate i penzije redovne,uz izvjesnu dobru turisticku sezonu i krece se u kakav-takav oporavak…
    Ogromno je ekonomsko neznanje u poslanickim klupama i nadam se da ce narod isto kazniti laganim potezom olovke…
    Na koncu,nadam se da je politicarima jasan signal sta misli svijet i evropa o ovome a koji je sumiran u hitnom dopisu MMF-a…
    Pametnome dosta

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *