“Siromašni mogu samo da gledaju bogate kako se spremaju za vakcinaciju”

Dodajte komentar

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš upozorio je da je “vakcinaški nacionalizam” u punom jeku, ostavljajući siromašne ljude širom svijeta da gledaju pripreme za vakcinaciju protiv koronavirusa u bogatim zemljama i pitaju se da li će i kada i oni biti vakcinisani.

Šef UN-a ponovio je u srijedu svoj poziv da se na vakcine gleda kao na “globalno javno dobro”, dostupno svima, svuda na planeti, posebno u Africi.

On je apelovao da se u program Svetske zdravstvene organizacije “Kovaks” za pomoć u kupovini i distribuciji vakcine protiv kovida 19 u naredna dva meseca uloži još 4,2 milijarde dolara kako bi se pomoglo najsiromašnijim ljudima na svijetu.

Posle virtuelnog sastanka Ujedinjenih nacija sa Afričkom unijom, Gutereš je na konferenciji za novinare rekao da je finansiranje Kovaksa jedini način da se garantuje da će vakcine biti dostupne u Africi i drugim državama u razvoju.

Šef SZO Tedros Adhanom Gebrejezus rekao je prošle nedjelje na sastanku Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o kovid-19 da “napredak ostvaren u oblasti vakcina daje nadu i da se sada vidi svjetlost na kraju tunela” za okončanje pandemije, ali je dodao da vakcine “moraju da se podjele ravnopravno kao svjetsko javno dobro, a ne kao privatna roba koja povećava nejednakosti.

Velika Britanija i Rusija su već započele vakcinaciju protiv koronavirusa. U Sjedinjenim Američkim Državama, vakcina Fejzer mogla bi da dobije zeleno svijetlo za hitnu upotrebu u narednim danima, a vakcina Moderna u narednim nedeljama.

Gutereš je rekao da su 54 afričke države registrovale više od 2,2 miliona slučajeva infekcija korona virusom i više od 53.000 smrtnih slučajeva od kovid-19.

On je rekao da se nada da će vakcine, u kombinaciji sa drugim mjerama javnog zdravlja, pomoći u prevazilaženju pandemije, ali da one moraju zato da budu dostupne svima.

Bogate zemlje gomilaju vakcine

Bogate zemlje kupile su dovoljno vakcina za Covid-19 da bi mogle uraditi trostruku imunizaciju svog stanovništva, rekao je međunarodni supervizor za vakcine.

Zemlje u razvoju zaostaju u globalnom sprintu kako bi se okončala pandemija koronavirusa, a u 67 siromašnih država se svaka deseta osoba može nadati vakcinaciji do kraja 2021. godine, javlja CNN.

U razvijenom svijetu, gdje je osiguranje dovoljnog broja vakcina započelo u prvim mjesecima pandemije, imaju viška vakcina. U državama sa 14 posto populacije imaju više od polovine vakcina.

Alijansa za vakcine je pozvala farmacetske kompanije da podijele svoju tehnologiju i intelektualno vlasništvo sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom, a vlade da šalju vakcine u svijet u razvoju.

“Niko ne treba biti blokiran da dobije vakcinu za spašavanje zbog zemlje u kojoj živi ili zbog količine novca u džepu”, rekla je rukovodilac zdravstvene politike u Oksfamu Ana Meriot, prenosi CNN.

Izvor: BIZlife

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *