Vektra Montenegro od države traži 5,8 miliona

Dodajte komentar

Za mjesec bi trebalo da bude poznato da li će sutkinja Borjanka Zogović usvojiti tužbeni zahtjev Vektre Montenegro koja od državnih fondova i institucija traži naknadu materijalne štete koju su, kako tvrde, zbog imovinskih i radnih sporova pretrpjeli prilikom privatizacije HTP Boka.

Traže da im Investiciono-razvojni fond (IRF) zajedno sa Zavodom za zapošljavanje, Fondom PIO i Savjetom za privatizaciju i kapitalne projekte solidarno isplati 1,8 miliona eura sa kamatom od 567,2 hiljade eura zbog uvećanja stope poreza na nepokretnosti, kao i 3,4 miliona eura za isplaćene i zadužene pravosnažne i izvršne presude iz radnih sporova nastalih i prije privatizacije.

U tužbi navode da zbog zabilježbi restitucija i imovinskih sporova nijesu uspjeli da privedu namjeni niti da raspolažu kupljenim hotelima, zbog čega im je porez na imovinu obračunavan po većoj stopi pa se godinama uvećavao do gotovo desetostruke vrijednosti u odnosu na prvu godinu. Zbog potraživanja bivših radnika, obraćali su se, kako tvrde, državnim institucijama, ali i pored zaključaka Savjeta za privatizaciju da Ministarstvo finansija predloži model izmirenja tih obaveza, do toga nije došlo.

Država je u postupku tvrdila da nije pasivno legitimisana kada je riječ o porezu na nepokretnosti, imajući u vidu da je to prihod lokalne uprave, dok su iz IRF-a ukazivali da je Vektra imala pravo da sprovede svoje istraživanje, što je propustila.

Nedavno je Vrhovni sud potvrdio odluke nižestepenih sudova iz drugog spora nastalog u vezi privatizacije ,,Boke“ o odbijanju zahtjeva za isplatu 182 hiljade eura koje je Vektra platila po pravosnažnoj presudi Fondu za obeštećenje. Tvrdili su da prilikom kupovine akcija ,,Boke“ nijesu znali za spornu presudu te da taj novac smatraju izgubljenom dobiti, jer su ga mogli valorizovati da im prinudno nije skinut s računa. Stav je sudova da je Vektra propustila sve rokove za podnošenje zahtjeva za naknadu štete, jer nije na vrijeme obavijestila državu i fondove o spornoj presudi. Time nije postupila po ugovoru kojim je izričito propisano da će neobavještavanje prodavaca u određenom roku imati za posljedicu gubitak svih prava na naknadu u vezi sa tim zahtjevom, piše Pobjeda.

Vektra Montenegro je 2007. godine kupila 59,45 odsto akcija nekadašnjeg HTP Boka, ali je osam godina kasnije uveden stečaj zbog četiri miliona eura duga prema CKB-u. Plan reorganizacije usvojen je dvije godine kasnije, a bilo je predviđeno da se prodajom dijela imovine obezbijede sredstva za namirenje povjerilaca. Nijesu naišli na odobrenje Savjeta za privatizaciju na zahtjev za prodaju hotela ,,Plaža“, ,,Igalo“, ,,Tamaris“ i starog hotela ,,Boka“.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *