Hoće li Kina biti prvo svjetsko bezgotovinsko društvo?

Dodajte komentar

Kina je na dobrom putu da postane prva bezgotovinska ekonomija na svijetu, s mobilnim plaćanjima koja već čine četiri od svakih pet plaćanja, prema studiji South China Morning Posta.

Podaci dolaze iz inauguralnog kineskog izvještaja Fintech, koji prati najnovije trendove i buduću putanju najvećeg svjetskog ekosistema finansijske tehnologije.

Izvještaj navodi da masovno kinesko domaće finansijsko tržište ima procijenjenih 87% potrošača koji koriste fintech usluge, tržište mobilnih plaćanja u iznosu od 29 triliona američkih dolara u 2019. godini i najveće globalno tržište za internetsku trgovinu vrijednosnim papirima.

Dok zemlja otvara svoj finansijski sistem stranim igračima i priprema se za lansiranje prve nacionalne virtualne valute, njen fintech sektor spreman je da izvrši veliki utjecaj na globalno finansijsko tržište, navodi SCMP.

Dok Narodna banka Kine provodi opsežne testove elektroničkog plaćanja digitalnom valutom (DCEP) uoči planiranog pokretanja kasnije ove godine – i dok se Ant Group i sveosvajajući brend Alipay pripremaju za najveći svjetski IPO ikada – izvještaj navodi predviđanje da će Kina postati prva zemlja koja će napustiti upotrebu gotovine.

U 2018. godini, kineska mobilna plaćanja (poslovna i potrošačka) dostigla su 41 bilion američkih dolara i sada čine više od polovine vrijednosti svih bezgotovinskih plaćanja na malo u Kini.

– Smjena će biti prva za mobilne uređaje, predviđa SCMP, ukazujući na brojke koje pokazuju da mobilna plaćanja već čine četiri od svakih pet transakcija.

Izvještaj takođe vidi ogroman potencijal rasta za upravljanje bogatstvom online, s time da lična imovina koja se može investirati u Kini raste po procijenjenoj stopi od 10%, sa 23 biliona američkih dolara u 2019. na 42 biliona američkih dolara do 2025. godine. Od ovoga, očekuje se da će se 10 biliona dolara investirati putem online platformi do 2025. godine, prenosi Indikator.ba.

Zemlja je takođe spremna za procvat InsurTecha. Premije on-line osiguranja trenutno čine manje od 8% ukupne tržišne vrijednosti, a sektor ima dug put do rasta jer će Kina preteći SAD i postati najveće svjetsko tržište osiguranja sredinom 2030-ih.

– Očekuje se da će se fintech kompanije iz Kine, koje već pomiču granice i postavljaju ljestvicu više od bilo kojih drugih kompanija bilo gdje drugdje, proširiti dalje od kineskih obala u širi svijet, kaže SCMP-ov urednik poslovanja Eugene Tang.

– Pandemija koronavirusa, koja je dovela do promjena paradigmi u načinu na koji ljudi zarađuju i plaćaju, samo će ubrzati rast fintecha, s povećanim apetitom investitora i potrošača za internetske finansijske usluge.”

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *