Glavni makroekonomski strateg Dojče banke: Slobodna tržišta više ne postoje

1 komentar

Jasno je da je situacija u bankarskom i monetarnom sektoru izrazito tmurna kada najveći zajmodavac u Evropi počne objavljivati ​​komentare pod nazivom “Kraj slobodnog tržišta: učinak na valute i budućnost”. Ali upravo je to učinio glavni makroekonomski strateg Deutsche Bank, George Saravelos, izvještava Hero Hedge.

U svom komentaru ističe da slobodna tržišta više ne postoje, jer sve centralne banke kupuju imovinu vrijednu trilione dolara, a kamatne stope drže na umjetnoj nuli.

– Možda se stvara globalna zamka likvidnosti, napisao je Saravelos.

Predviđa da će postupci centralnih banaka značajno smanjiti volatilnost deviznih tržišta koja proizlaze iz obveznica.

– Vijesti o dinamici ključnih kamatnih stopa koje dolaze od centralnih banaka izgubiće učinak na promjene cijena, kao što se već dogodilo u Japanu.

Međutim, analitičari kažu da će manja volatilnost na nekim tržištima dovesti do veće volatilnosti na drugima, a danas su centralne banke aktivnije nego ikad.

– Centralne banke mogu postati stalni agenti koji upravljaju ekonomijom, postavljajući cijene dionica i kredita i agresivno reagovati na finansijske šokove, napisao je Saravelos.

– Ovo će biti bipolarni svijet finansjske represije, visoko volatilne realne ekonomije, ali vrlo male volatilnosti na finansijskim tržištima.

Prema njegovim riječima, što više centralnih banaka sprovodi finansijsku represiju, to je veća nestabilnost na finansijskim tržištima jer centralne banke uvijek mogu unositi ogromne količine vlastitog novca, prenosi Indikator.ba.

– Što više centralne banke kontrolišu cijene imovine, to će nestabilnije devizno tržište biti na štetu realne ekonomije.
No, ovaj će se scenariu dogoditi samo kada centralne banke ne posluju direktno na deviznom tržištu i u niskoj inflaciji, rekao je Saravelos.

Podijeli ovaj članak
1 Komentar
  • Koga briga šta imaju strukovni prljači da kažu o tržištu, kad im je kao banci glavni klijent bio WH occupant. To je dovoljno da se zna da decenijama nisu ni bili banka a nažalost ogromnih novaca koje su njemački poreski obveznici dali sa se tobož oporavlja ova ružna banka.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *