Izgradnja gasovoda “Sjeverni tok 2” zaustavljena

Dodajte komentar

Švajcarska kompanija “Olsiz” povukla je brodove iz Baltičkog mora koji su se bavili izgradnjom “Sjevernog toka 2”, a razlog su američke sankcije koje su uvedene ruskom gasovodu, objavio je “Blumberg”, pozivajući se na neimenovanog predstavnika kompanije.

Sankcije su stupile na snagu u subotu ujutru. Prema podacima agencije, “Olsiz” je odbila da komentariše pitanje, koliko će biti odložen projekat, prenosi Sputnjik.

Šef diplomatije Rusije Sergej Lavrov je obećao da će Rusija odgovoriti na američke sankcije ruskom gasovodu, ali tako da sebi ne nanese štetu.

Projekat “Sjeverni tok 2” podrazumijeva izgradnju dva kraka gasovoda, ukupnog kapaciteta pedeset pet milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Njemačke. Novi cjevovod treba da bude izgrađen pored “Sjevernog toka”.

Protiv gasovoda je bila Ukrajina koja se plaši da će izgubiti prihode od tranzita ruskog gasa i SAD koji imaju ambiciozne planove po pitanju izvoza tečnog prirodnog gasa u Evropu. Osim njih i Letonija, Litvanija i Poljska smatraju da je ovo politički projekat. Međutim, Njemačka je ta koja svesrdno podržava ovaj projekat.

Podsjećamo, američki predsjednik Donald Tramp ovog vikenda je potpisao predlog zakona o godišnjoj odbrambenoj potrošnji u koji su uključene sankcije za “Sjeverni tok 2”.

Prema tom zakonu predviđene su sankcije za kompanije povezane sa izgradnjom gasovoda Sjeverni tok dva.

Vašington smatra da će taj gasovod da poveća zavisnost Evropljanja od ruskog gasa i tako poveća uticaj Moskve. Evropska unija, međutim, snažno osuđuje miješanje SAD-a u njenu energetsku politiku.

Gasovod koji je gotovo završen prolazu ispod Baltičkog mora i zaobilazi Ukrajinu. On će omogućiti da se udvostruči direktna isporuka ruskog prirodnog gasa zapadnoj Evropi preko Njemačke.

Gasovod predstavlja investiciju od desetak milijardi eura koju pola finansira Gasprom, a drugu polovinu pet evropskih kompanija (OMV, Vinteršal Dea, Engie, Uniper i Šel).

Od početka njegove izgradnje brojne prepreke iskrsavale su oko tog projekta. Tako je gasovod Sjeverni tok dva tek krajem oktobra dobio zeleno svjetlo od Danske da prođe preko njenih voda, zbog čega bi mogao znatno da kasni njegovo puštanje u rad, prvobitno predviđeno za kraj 2019.north stream

TAGOVI:
Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *