Radulović: Pogubne ekonomske računice oko autoputa

1 komentar

Objava Monteputa da će putarina na prvoj dionici autoputa Bar-Boljare, od Smokovca do Mataševa, iznositi 3,3 eura je još jedan pokazatelj tehničke-ekonomske pogubnosti načinu izgradnje ove neophodne saobraćajnice, bilo da se radi o srtukturi realizacije projekta, tajmingu, načinu finansiranja, dokumentaciji ili uvažavanju složenosti crnogorskih prilika, kazao je Branko Radulović, poslanik DF-a u Skupštini Crne Gore.

“Naime, prostom računicom, a na osnovu validnih podataka, preme Studiji izvodljivosti autoputa Bar-Boljare koju je izradio Louis Berger Sas 2008. godine i sprovedenim istraživanjima 2007. godine, dnevni broj saobraćaja na dionici Podgorica-Kolašin iznosio je 4.325-5.380, zavisno od dionice, na prosječnom godišnjem nivou. Prema istoj studiji, u najoptimističkijoj varijanti 2027. godine, na dionici Smokovac-Mateševo, predviđeni saobraćaj će iznositi 23.241, što bi bila iskorišćenost 2.3 odsto”, tvrdi Radulović.

Prema njegovim riječima, ukoliko bi taj, zbog mnogih faktora, nedostižni broj od 23.241 vozila preveli na godišnji prihod od putarina, to bi iznosilo 27,6 miliona eura.

“Ukoliko bi podijelili sadašnju cijenu koštanja autoputa sa ukupnim godišnjim prihodom od putarine, koji bi u komplenom iznosu koristio se za otplatu duga, bilo bi potrebno 43 godine da otplatimo izgradnju samo ove dionice, a 31.5 godina da se otplati dug kineskoj Exim banci”, navodi Radulović.

Stanje je, tvrdi on, mnogo gore, “tako da su ove brojke oko frekfencije saobraćaja bilo da se radi o demografiji, socijalnim prilikama, nezgrađenosti cijelog autoputa Bar-Beograda i nepovezanošću sa TNT mrežom ili činenica da nisu kalkulisani troškovi, pa je stvarni profit mnogo manji ili ga možda neće ni biti imajući u vidi stvarnu frekfenciju i iznos troškova”

Prema namjeri Vlade najavljena prihod od putarine će biti namijenjen otplati kredita Monteputa.

“Ukupni trošak ovakve sulude izgradnje ove dionice će pasti na teret građana Crne Gore, uostalom kao i dosadašnji troškovi izgradnje, što će se direktno odraziti na socio-ekonomsko stanje u Crnoj Gori. Jasno je da su, kao i sve što se radi na putnoj infrastrukturi u Crnoj Gori, jedinu korist će imati stvarni vlasnici Bemaksa i pojedini projektanti koji su prodali struku za novac i neistinama pokušali da opravdaju ovaj „projekat vijeka“ i njegove nedostatke i propuste”, navodi Radulović.

On je još jednom upozorio na pogubnost pojedinih odluka oko izgradnje putne infrastrukture.

“Crna Gora će biti jedina koja je na ovakav način i u ovakvim uslovima počela izgradnju potrebne brze saobraćajnice za vezu sa Evropom i svijetom”, zaključio je Radulović.

(CdM)

Podijeli ovaj članak
1 Komentar
  • Ne znam tacno, ali imam osjecaj, kao vozac, da je, u odnosu na 2007. godinu kada je izvrseno mjerenje, broj automobila mnogo veci, pa ne vidim problem zasto bi 23 hiljade automobila godisnje bio problem? Pa samo kroz Sozinu za jedan dan avugsta je proslo skoro 18.000 automobila!? Mada opet, 5 kilometara tunela Sozina je 2.50 eura, a 40 kilometara mostova, tunela, vijadukta na autoputu – 3.30 eura… Nekako mi to nije logicno?

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *