Rad u smjenama vodi u depresiju

Dodajte komentar

Osobe koje rade od devet ujutro do pet poslije podne manje su sklone depresiji od onih koji rade drugu i noćnu smjenu, pokazuje britanska istraživačka studija.

Na rad u smjenama posebno su osjetljive žene, prenosi “Američki zdravstveni žurnal”.

Istraživači su detaljno proučili podatke sedam ranijih studija o povezanosti radnog vremena i mentalnog zdravlja u koje je bilo uključeno više od 28.000 ljudi.

Među “smjenskim radnicima” evidentirali su za 28 odsto veću vjerovatnoću da će osjetiti neki oblik mentalnih problema u odnosu na one sa stalnim sedmičnim radnim vremenom – od 9.00 do 17.00.

Rad u smjenama mijenja bioritam, odnosno normalan biološki ciklus spavanja i budnosti koji odgovara izmjenama dana i noći, objašnjavaju naučnici.

Taj poremećaj ljude čini ćudljivim i razdražljivim i dovodi do socijalne izolacije, jer im se radno vrijeme ne poklapa sa onim koje ima ostatak porodice i prijatelji.

Studija pokazuje da je među radnicima koji rade samo noću vjerovatnoća za razvoj depresije veća za 33 odsto u odnosu na osobe koje rade redovno po danu.

Rezultati studije sugerišu da radnici i poslodavci trebaju biti svjesni potencijalnih posljedica rada u smjenama na mentalno zdravlje radnika, navodi se u studiji.

Ljudski mozak programiran je da spava noću, kada nema dnevnog svijetla, kako bi se oporavio od svih informacija koje procesuira danju, objašnjavaju naučnici.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *