KKR kupio Corel za milijardu dolara

Dodajte komentar

Poznata kanadska kompanija Corel promijenila je vlasničku strukturu. Novi vlasnik ove kompanije je KKR, koja ga je otkupila od Vector Capital-a, u čijem vlasništvu je Corel bio od 2003. godine.

Vrijednost ove akvizicije je veća od milijarde dolara. Iako ni jedna od kompanija nije zvanično potvrdila ovaj posao, u javnost je procurio interni memo koji obavještava zaposlene da je Corel postao dio KKR familije kompanija. Prema tom obavještenju, KKR je veoma optimističan kada je Corel-ova budućnost u pitanju. Oni planiraju da daju Corel-u finansijsku injekciju koja će obezbijediti brži rast, a targetiraće dve linije proizvoda. Prva će biti proširenje postojećeg poslovanja. Corel u svom vlasništvu ima veliki broj popularnih programa (WordPerfect, Corel Draw, WinZip, PaintShop Pro…) čiji razvoj će se nastaviti. Druga linija odnosi se na akvizicije obećavajućih startup kompanija i ulaganje u razvoj njihovog softvera.

Akvizicija Corel-a predstavlja novo poglavlje u dugoj istoriji ove kompanije. Ona je osnovana daleke 1985. godine, u vrijeme kada su računari još uvjek bili u povoju. U to vrijeme Corel je bio pozicioniran kao potencijalni rival Microsoft-u na polju softvera. To rivalstvo je prošireno 1996. godine, nakon kupovine WordPerfect-a od Novel-a, čime je Corel direktno „napao“ poslovni segment tržišta u kome je već dominirao Word. Microsoft je ipak uspio da zadrži dominantan udio na tržištu.

Corel je dosta rano dospio na berzu, ali je loše prošao prilikom „pucanja“ prvog dot.com balona. U to vrijeme je i osnivač kompanije smijenjen sa njenog čela, zbog skandala sa mešetarenjem na berzi upotrebom insajderskih informacija. Tu na scenu stupa Vector Capital, koji 2003. kupuje ovu kompaniju i povlači je sa berze. Nakon restruktuiranja, Corel se ponovo vraća na berzu 2006. godine, ali velika ekonomska kriza ponovo utiče na to da kompanija 2010. opet pređe u privatno vlasništvo.

U narednim godinama Corel se fokusira na modernizaciju svoje ponude, nudeći nove modele prodaje svojih proizvoda. Po svemu sudeći ova strategija se isplatila. Ako je kompanija plaćena više od milijardu dolara, to je znatno više nego što je Vector Capital plaćao prilikom kupovine. U prvom pokušaju 2003. godine, plaćena je 124 miliona dolara, a u drugom, kada su Corel-ove akcije bile na veoma niskom nivou, za kupovinu je utrošeno samo 30 miliona dolara.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *