Poreska uprava: Preko E-komerca u Atlas banci utajeno više od 30 miliona eura

Dodajte komentar

Realizovanje novčanih transakcija putem E-komerca u Atlas banci omogućilo je utaju poreza, pri čemu je osnovano 130 firmi koje su vodile osobe povezane sa Atlas bankom, a neke su bile i zaposlene u njoj, ili su bili članovi porodica zaposlenih, saopštio je direktor Poreske uprave Miomir Mugoša.

Mugoša je kazao da tek nakon kontrole kompletne dokumentacije, u koju uvid imaju od uvođenja prinudne uprave u banku, Poreska uprava moći će tačno da izračuna koliko je Atlas grupa utajila poreza, prenosi portal RTCG.

“Desetine miliona su i 30 miliona. I 50 miliona. Nažalost, jedan značajan dio nećemo naplatiti zato što 63 pravna lica koja su se bavila ovim poslom nijesu više, finansijski rečeno, među živima. Ovaj predmet se završava sa kontrolom do kraja 2017. godine, a nama ostaje 2018. godina gdje ćemo da utvrdimo koji je to obim transakcija tokom 2018, a pošto prijava za porez na dobit dospijeva 31. marta tada ćemo moći da zaokružimo konačnu sliku o visini utajenih prihoda. Smatram da će to biti preko 30 miliona eura”, rekao je Mugoša.

On je rekao da će se ne kraju vidjeti šta je naplativo, a šta nije.

“Biće sigurno naplativo sve ono što se na današnji dan nalazi kao blokirana sredstva ovih preduzeća od straneSpecijalnog državnog tužilaštva”, kazao je on.

Mugoša je na današnjoj konferenciji za novinare predstavio ciljeve reforme započete prije tri godine, koja se sprovodi kroz smjernice i monitoring eksperata za fiskalnu politiku i javne finansije Međunarodnog monetarnog fonda i Evropske komisije, kao i preporuke Državne revizorske institucije, kao krovnog tijela koje prati rad državne uprave.

“Najvažniji indikator uspješnosti reforme efikasnost u naplati poreskih prihoda, koja iz godine u godinu bilježi trend rasta, pri čemu je tokom prethodne tri godine ostvarena ukupna bruto naplata u iznosu od tri milijarde eura, a plan naplate za isti period premašen za 122 miliona eura”, kazao je Mugoša.

Prema njegovim riječima efekti primjene Plana za upravljanje poreskim dugom koji je do sada rezultirao smanjenjen nivoa dospjelog poreskog duga za preko 167 miliona eura, pri čemu samo kroz reprogram naplaćeno 45 miliona eura, a najavljeno je i intenziranje mjere predlaganja stečajnog postupka kod poreskih obveznika kojima su ukinuta rješenja o reprogramu.

Na konferenciji je zaključeno da će Poreska uprava kroz dalje aktivnosti raditi na podsticanju dobrovoljnog izmirivanja poreskih obaveza, ali i sanckionisanju neregularnog poslovanja, primjenom mejra prinudne naplate, implementacijom projekta elektronske fiskalizacije, uvođenjem poreske policije i bliskom saradnjom sa ostalim državnim organima.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *