M-tel plaća devet centi manje zbog ulaganja

Dodajte komentar

Vlada je predložila Ustavnom sudu da ne prihvati inicijativu za pokretanje postupka ocjene ustavnosti njene odluke o korišćenju pružnog pojasa, odnosno visini mjesečne naknade za korišćenje optičkih telekomunikacionih vodova u pružnom pojasu jer je ocijenjeno da je u skladu sa Ustavom.

Telekom je u inicijativi Ustavnom sudu naveo da on korišćenje plaća 20 centi po metru čime je, kako tvrde, narušena konkurencija.

– Direktni konkurent na tržištu M-tel za istu uslugu plaća naknadu u iznosu od 11 centi po dužnom metru. Time je popust priznat M-telu koji nije uložio u infrastrukturu, već je akvizicijom preuzeo privredno društvo („Fibernet“) koje je uložilo u infrastrukturu, koja je predmet naknade za korišćenje pružnog pojasa. Takođe, popust nije priznat Crnogorskom Telekomu koji je uložio u infrastrukturu, koja je predmet naknade za korišćenje pružnog pojasa, 1999. godine postavljanjem kablova u pružnom pojasu, kao izričitih državnih potreba u datom trenutku – tvrde iz Telekoma.

Oni su u inicijativi ocijenili da je ova odluka nezakonita i da su njene odredbe u suprotnosti sa osnovnim načelima prava zaštite konkurencije, odnosno sa Zakonom o zaštiti konkurencije.

Tvrde i da odluka isključuje transparentnost time što daje mogućnost Željezničkoj infrastrukturi da diskreciono koriguje visinu naknade, u ovom slučaju za M-tel.

U Vladi su, na sjednici u četvrtak, ocijenili da Crnogorski Telekom nije u pravu jer se kroz razliku u naknadi M-telu vraća uloženo, nakon čega će i on plaćati cijenu od 20 centi.

Odlukom je, kako objašnjavaju u Vladinom dokumentu koji je usvojen prije pet dana, utvrđeno da se naknada za postavljanje optičkih kablova za pravna lica koja su uložila u infrastrukturu utvrđuje sporazumom između te firme i Željezničke infrastrukture.

– M-tel je pravni sljedbenik firme Fibernet koja je, na osnovu ugovora o zajedničkom ulaganju, zaključenog 2008. sa Željezničkom infrastrukturom, investirala u nabavku i postavljanje optičkog i energetskog kabla duž pruge Vrbnica-Bar. Fibernet je izgradio optičku mrežu koju čine 144 optička vlakna i energetski kabl, pri čemu je 50 odsto vlakana i 100 posto energetskog kabla dao u trajno vlasništvo Željezničkoj infrastrukturi. Ukupna investicija je iznosila 7.341.638 eura, a vrijednost imovine koja je pripala ŽICG je 4.136.852 eura. Imajući u vidu navedeno, za M-tel obračunava se mjesečna naknadu od 11 centi po dužnom metru zbog prethodnih ulaganja, za određeni period, odnosno do isplate investicije. Nakon toga će se naknada obračunavati kao i ostalim operaterima – navedeno je u obrazloženju iz Vlade.

Iz Vlade podsjećaju da je konfiguracija terena na kom se nalazi pruga odnosno mreža veoma složena i jedna od najtežih u Evropi – 25 promila mjerodavni pad, desetine mostova, tunela, kosina i drugih pružnih objekata i da održavanje pruga zahtijeva veliki novac i angažovanje specijalizovanih stručnih službi.

– Permanentno održavanje pružnog pojasa direktno se odražava i na ispravnost pružnih kablova i optičke infrastrukture, pa su zato potrebna dodatna sredstva, koja se obezbjeđuju i od naknada za korišćenje infrastrukture – pojasnili su iz Vlade.

Analitika

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *