Čelnici EU postigli kompromis oko migranata

Dodajte komentar

Čelnici 28 država članica EU-a postigli su rano jutros nakon gotovo cjelonoćne rasprave kompromis oko pitanja migracija, dogovorivši uspostavljanje zajedničkih centara za obradu zahtjeva za azilom na dobrovoljnoj bazi te ograničavanje kretanja migranata unutar EU-a.

Tim kompromisom prevladano je protivljenje Italije, koja je blokirala usvajanje svih zaključaka ako se ne postigne dogovor o migracijama.

Zaključcima se kaže da bi migranti, koji su spašeni na moru u skladu s međunarodnim pravom, trebali biti primljeni “u kontrolirane centre u državama članicama”. Ti centri bi se uspostavili u onim članicama koje to žele, jedino na dobrovoljnoj osnovi.

U tim centrima, koji će imati “punu podršku EU-a, omogućiće se razlučivanje ilegalnih migranata, koji će biti vraćeni, od onih kojima je potrebna međunarodna zaštita”.

“Sve mjere u kontekstu tih kontrolisanih centara, uključujući premještanje i naseljavanje, biće na dobrovoljnoj osnovi, bez prejudiciranja reforme Dablinske uredbe”, kaže se u zaključcima samita o migracijama, usvojenim nakon 9-satne rasprave, nešto prije 5 sati ujutro.

Čelnici su takođe pozvali Vijeće i Komisiju da što prije istraže koncept regionalnih platformi za iskrcavanje u saradnji s trećim zemljama i s Visokim povjereništvom UN-a za izbjeglice i Međunarodnom organizacijom za migracije.

Uz pomoć tih platformi za iskrcavanja “razbio bi se poslovni model krijumčara ljudima i tako spriječili tragični gubici života, eliminisanjem podsticaja za kretanja na opasan put”, kaže se u zaključcima.

Čelnici su takođe dogovorili jačanje spoljnih granica i veća finansijska sredstva za Tursku, Maroko i druge sjevernoafričke zemlje radi sprečavanja ilegalnih migracija prema Evropi.

Italijanski premijer Guiseppe Conte izrazio je zadovoljstvo i rekao da “Italija više nije sama”.

“Bili su to dugi pregovori, ali mi smo zadovoljni”, rekao je Conte. Dodao je da dogovoreni kompromis uključuje “načelo da svi brodovi moraju poštovati zakone, dakle i nevladine organizacije, da se ne miješaju u operacije obalne straže na libijskom obali”.

Italija je prigovarala nevladinim organizacijama da krše zakone, uključuvanjem u akcije spašavanja izbjeglica na moru.

Postignuti kompromis ne uključuje dogovor oko sistema azila, o čemu nema saglasnosti među članicama EU-a, ali predstavlja ključni, iako nepotpuni odgovor na pitanje koje u ovom trenutku najviše dijeli Evropsku uniju.

SEEbiz

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *