Širi se pobuna Googleovih radnika, 4000 ih potpisalo peticiju protiv vojnih projekata

Dodajte komentar

Sve više Googleovih radnika potpisuje internu peticiju kojom od poslodavca traže da se ne uključuje u “poslovanje s ratom”, a neki su navodno dali i otkaz u znak protesta protiv saradnje s američkom vojskom, pišu svjetski mediji.

Oko 4.000 Googleovih radnika potpisalo je navodno peticiju koja je počela da kruži po kompaniji prije tri mjeseca sa zahtjevom internet divu da ne koristi vještačku inteligenciju kako bi američke vojne dronove osposobila za tačnije raspoznavanje ciljeva koje prate.

Internet stranica za tehnološke vijesti Gizmodo izvijestila je da je desetak radnika odlučilo da da otkaz iz etičkih razloga.

U Googleu nisu odmah odgovorili na medijske upite o takozvanom projektu Maven u sklopu kojeg se mašinsko učenje i inženjerska znanja navodno koriste za razlikovanje ljudi od objekata u video zapisima snimljenim dronovima za potrebe američkog ministarstva obrane.

“Smatramo da se Google ne bi trebao baviti poslovima vezanim za rat”, stoji u peticiji prema kopijama objavljenim na Internetu.

“Zato tražimo obustavu projekta Maven i da Google skicira, objavi i provodi u djelo nedvosmisleno načelno stajalište prema kojem ni Google ni njegovi podizvođači nikada neće razvijati tehnologiju za potrebe rata”.

 

Google negira odgovornost

Iz Googlea su službeno saopštili da cilj njihovog rada na poboljšanju sposobnosti mašina da prepoznaju objekte nije upotreba u vojnim napadima. No, objavljeni dokumenti skiciraju nešto manje jasnu sliku, naglasili su prošlog mjeseca u postu na Internetu Cindy Cohn i Peter Eckersley iz Fondacije za elektroničke granice.

“Ako ispravno iščitavamo javno dostupne dokumente, sistemi koje Google podržava ili gradi označavaće na temelju definisanih parametara ljude ili objekte uočene putem dronova kako bi ih analitičari proučili. U nekim slučajevima to će dovesti do raketnih napada na te ljude ili objekte”, upozoravaju Cohn i Eckersley.

“Otvaraju se krupna etička pitanja, čak i ako u ‘lanac ubijanja’ naknadno budu uključeni i ljudi”, naglašavaju.

EEF i ICRAC izrazili su zadovoljstvo internom raspravom u Googleu, naglašavajući potrebu za utvrđivanjem moralnog i etičkog okvira za upotrebu vještačke inteligencije u funkciji oružja.

“Kompanije poput Googlea i njihovi pandani širom svijeta moraju razmotriti moguće posljedice i tražiti stvarnu odgovornost i standardne ponašanja od vojske koja traži njihovo stručno znanje. Isti zahtjev moraju uvrstiti i u vlastiti profesionalni kodeks”, dodaju.

Jutarnji.hr

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *