Na ivici humora: Otcjepljenje unutar otcijepljene Katalonije

Dodajte komentar

Usred krize u Kataloniji izbio i naizgled političko-humoristički, ali ni malo zanemarljiv zahtjev da se od Katalonije otcijepi “Tabarnija”, teritorija s Barselonom u središtu, gdje je ogroman broj građana glasao za opstanak u Španiji.

Tema je dobila publicitet i u nekim evropskim medijima, uključujući televizijsku mrežu Euronews.

Uspaljene strasti oko otcjepljenja donekle su se smirile, a već su krenule političke igre oko mogućeg rješenja za vladu, koju bi imali separatisti, čije su partije dobile najveći broj poslanika na izborima 21. decembra, ali čiji premijer ne izgleda da bi obavezno bio u Belgiju odbjegli lider Karles Pućdemon.

Čelno mjesto u budućem katalonskom parlamentu zahteva stranka Građani harizmatične 35-godišnje advokatice Ines Arimadas koja je dobila najveći broj glasova i koja se zalaže za veću autonomiju, ali uz opstanak Katalonije u Španiji i Evropskoj uniji.

Najprije viđena kao dovitljiv satirični protivudarac separatistima, zamisao o odvajanju Tabarnije, kompaktne teritorije unutar Katalonije sa središtem Barselonom, gdje su građani ubedljivom većinom glasali za opstanak u Španiji sad je zapalila i društvene mreže i medije u samoj Kataloni i cijeloj Španiji.

Razmjena poruka, komentari i opipljivi predlozi za otcjepljenje Tabarnije od Katalonije i ostanak u Španiji, poprimila je takve razmjere da je i Španska kraljevska akademija uslišila molbu da se izjasni oko naziva i pridjeva ove oblasti unutar Katalonije koju već određuju kao spoj “Gornje Tabarnije” i “Donje Tabarnije”.

Riječ je o zamašnoj teritoriji koja objedinjava oblast Barselone i Taragone i u suštini pokazuje da je stanovništvo Barselone i većine većih gradova u Kataloniji odbojno prema planu separatista.

Sad pristalice Tabarnije daju mašti na volju, pa pored nabrajanja kulturnih, ekonomskih, socijalnih, političkih razloga, već navode da Tabarnija ima i poseban identitet, uključujući zastavu, himnu, pa i dres fudbalske reprezentacije, bijelu majicu sa znakom Sant Žordija (Sv. Đorđa), inače sveca zaštitnika Barselone.

Niz posebno organizovanih grupa na društvenim mrežama vrlo maštovito parodira izjave i poruke glavnog pobornika nezavisnosti Katalonije, Karlesa Pućdemona i njegovih saradnika i pristalica, posebno preuzimajući ključna gesla separatista, ali sad sa sadržajem koji je obrnut za autonomiju i opstanak u Španiji.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *