Zanimljivosti o bitcoinu: Padovi, zabrane i nagli rast valute nepoznatog autora

Dodajte komentar

Kriptovaluta za kojom danas luduje cijeli svijet imala je nadasve zanimljiv razvojni put, a tvorac se još danas traži.

Naučni rad iz 2008. godine

IStoija bitcoina počinje naučnim radom objavljenim 2008. godine, nepoznatog autora koji se potpisivao sa Satoshi Nakamoto. No, bitcoinova je mreža u praksi zaživjela 2009. godine. Ono što se od početka kod korištenja bitcoina obično izdvaja kao jedna od njegovih najvećih prednosti je zaobilaženje banka, pri čemu se posebno naglašava brzina transakcija. Nema, naime, ni dodatnih troškova za izradu međunarodnog prenosa kao ni posebnih ograničenja na minimalni ili maksimalni iznos koji možete poslati.

Tehnički kvar i podjela 2013. godine

Jedna od najznačajnijih godina u istoriji ove kriptovalute je 2013. kada je tehnički kvar izazvao podjelu bitcoin mreže na dva dijela koji su radili paralelno. Tada su programeri bitcoin sistema sugerisali obustavljanje prometa i time pokrenuli oštar pad cijene. Iste je te godine američki FBI zatvorio tzv. Silk Road odnosno online platformu koja je služila kao crno tržište, zaplijenivši pri tome i poveću količinu bitcoina čija je vrijednost koja je prema tadašnjem kursu iznosila nešto manje od 30 miliona američkih dolara. S druge strane, 2013. je godine WordPress prihvatio ovu valutu kao sredstvo plaćanja, a nakon njega i OkCupid u aprilu 2013., Atomic Mall u novembru 2013., Tiger Direct i Overstock.com u januaru 2014., Expedia u junu 2014. Na primjeru ova dva datuma datuma iz istog mjeseca, s razmakom od samo dva dana, najbolje se može vidjeti koliko je cijena bitcoina volatilna. Naime, bitcoin je 10 aprila prvi put u istoriji prešao nivo od 200 dolara, a tokom dana dostigao i tada novi rekord od 250 dolara. Dva mjeseca ranije vrijedio je tek 20 dolara. Nakon toga, 12. aprila 2013 je bitcoin u samo jednom danu izgubio 35 posto svoje vrijednosti, potonuvši tada na 78 dolara.

Rast na 900 američkih dolara

U promjeni vrijednosti važan je još jedan datum, onaj 19. novebbar 2013. kada je vrijednost bitcoina na berzi Mt. Gox porasla na 900 američkih dolara nakon što je na ročištu odbora Senata SAD-a zaključeno da su virtualne valute legitimna finansijska usluga. Sljedećeg mjesec, 5. decebra 2013. Narodna banka Kine zabranila je kineskim finansijskim institucijama korištenje bitcoin valutnog sistema. Nakon objave, vrijednost bitcoina odmah je potonula s 1240 na 870 dolara, što je pad vrijednosti od 30 posto. U ta dva mjeseca krajem 2013. godine njegova vrijednost udeseterostručena, prekoračivši nivood 1100 dolara, da bi potom u samo nekoliko nedjelja nakon hakerskog napada na tokijsku trgovinsku platformu Mt. Gox potonula ispod 400 dolara.

Zabrana u kini 2014. godine

Zabrane su se nastavile i u sljedećoj godini, pa je u januaru 2014. Taobao, najveća kineska internet prodavnica, zabranila trgovanje bitcoinom i svim povezanim proizvodima, a u februaru 2014. isto to je učinila i Rusija.

Virtualna valuta na eBayu

U martu su se nastavile potrage za autorom ove valute, no Amerikanac japanskog porijekla kojeg je identifikovao američki nedjeljnik Newsweek demantovao je da s tim ima ikakve veze. Iste su godine porezne vlasti u Velikoj Britaniji najavile kako namjeravaju da ukinu porez na dodanu vrijednost na trgovinu bitcoinom. April 2014. je bio trenutak u kojem je eBay dodao novu kategoriju koja se zove ‘Virtual Currency’, omogućivši tako korisnicima prodaju virtualnih valuta kao što je bitcoin te trgovanje raznim rudarskim ugovorima.

Prva licenca u Sloveniji 2015. godini

Novembar 2015. godine obilježila je slovenačka startup kompanija Cashila koja je kao prva u svijetu dobila bankarsku licencu za pretvorbu digitalne valute bitcoin u eure.

Upad policije u Australiji

Iako se potraga za autorom uvijek odvija u pozadini, u decembru 2015. ponovno je dobila svoj javni epilog. Australijska je policija u Sydneyu upala u dom lokalnog poduzetnika Craiga Stevena Wrighta kojeg su kao kreatora kontroverzne kriptovalute prokazali vodeći svjetski portali s tehnološkim novostima Wired i Gizmodo.

Potonuće u 2016. godini

Jun 2016. donio je pad vrijednosti te je bitcoin u svega šest dana potonuo za 25 posto, a kao jedan od razloga analitičari navode tehničke probleme s internet stranicom hongkonške berze Bitfinex. Vrijednost je nastavila da pada i u avrustu nakon što je skupina hakera ukrala 119.756 bitcoina vrijednih preko 65 miliona dolara.

Uzlazna putanja u 2017. godini

januar 2017. godine takođe donosi pad vrijednosti bitcoina za 12 posto, na 797 dolara, ali se te godine radi uglavnom o uzlaznoj putanji bitocina. Cboe Global Markets, američka berza finansijskih derivata, izdaje prvi futures ugovor na bitcoin, američka berza za trgovanje derivatima Chicago Board Options Exchange (CBOE) je počela da trguje defivatima bitcoina. Dakle, radi se o prvoj finansijskoj instituciji starog kova, podložnoj strogoj regulaciji, koja je ponudila mogućnost investiranja u bitcoin. Uz munjevit i značajan rast vrijednosti u 2017. do 15 hiljada dolara za jedan bitcoin, dogodila se i prva velika krađa pa je tako u decembru 2017. slovenačka komapnija prijavila krađu bitcoina ‘tešku’ više od 60 miliona eura.

Poslovni.hr

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *