‘Email’ marketing: Ili radite to kako treba, ili nemojte raditi

Dodajte komentar

Kada se pojavio, email je nazivan čudom, ali danas, pored svih drugih dostupnih i rasprostranjenih oblika komunikacije na internetu, email je pomalo zapostavljen i mladi ga često uopšte ne koriste. Ipak, jedan od preduslova da kompanija ili biznis bude uspješan jeste da pažnju poklanja email marketingu.

Zašto je to tako, na Webiz edukaciji na Zlatiboru, od 16. do 18. juna, govoriće Svetozar Krunić, Head of User Acquisition u Active Collab. On kaže da tri glavna razloga zbog kojih biste se posvetili email marketingu jesu 1. činjenica da je i dalje najpovoljniji marketing kanal za postizanje konverzija; 2. da daje nevjerovatnu mogućnost povezivanja sa CRM sistemom i drugim bazama i 3. to što je evoluirao u veoma „moćnu mašinu“.

Da li je email lista najvrjedniji resurs svakog marketara?

Vrijedna je, pogotovo ako je uredno održavana i segmentirana. Najvrednije je ono što marketar nosi u sebi, logiku kojom će tu listu da koristi. Način na koji će da manipuliše podacima i poruku koju će poslati.

Kako najlakše, ali i najbrže, prikupiti bazu korisnika?

Najlakše bi bilo kroz neke nagradne igre gdje se ostavi email radi učešća. Problem se javlja kasnije kada na te adrese želimo poslati poruku. Ti ljudi najčešće ne žele da čuju za nas, ni od nas, pogotovo ako nisu ništa dobili. Kvalitetnija lista bi bila ako bi se npr. ostavio email radi downloada nekog e-book sadržaja. Takve čitaoce već zanima nešto što imate i odnos je ravnopravniji. Reaguju na vaš sadržaj i rado se vraćaju na sajt. Međutim postoji i kupovina, ali, vi ne znate koju listu da kupite, koja lista je najbolja za vas. Bolje za taj iznos napravite sadržaj koji će privući prave čitaoce.

Koje su glavne odlike dobrog newsletter?

Učestala čitanost, reagovanje na sadržaj, u grubom prevodu Open rate i CTR. Volim da pogledam i koliko je taj newsletter podijeljen, ili proslijeđen nekome. Prosljeđivanje je takođe dobar način da dođete do nove publike, jer se uglavnom proslijedi nekome koga to zanima. O dobrom newsletteru se priča i dobar newsletter zna da stvori iščekivanje do sljedećeg broja, kao kada čekate nastavak knjige, serije…

Kako personalizacija utiče na rezultate email kampanja?

Personalizacija je sjajna, daje osjećaj da iza toga stoji čovjek, a ne mašina. Ljepše je čitati takve emailove. Dobijao sam email gdje je u prvom redu pisalo “Poštovani Svetozar”. Nisam imao osjećaj da treba da čitam to, jer nije posvećeno dovoljno pažnje. Čitaocima kada želite da personalizujete sadržaj uradite to kako treba, ili nemojte raditi. Ne ostavljajte aljkavo urađen posao samo zato da bi se reklo da imate personalizovane emailove. U praksi mi se pokazalo da čitaoci lijepo reaguju na personalozivan sadržaj. Ovdje ne mislim samo na obraćanje po imenu, koje je pri tome u pravilnom padežu, već i o sadržaju koji se plasira. Danas imamo mnogo alata koji nam pomažu da sadržaj prilagodimo navikama čitalaca.

Za koje tipove biznisa e mail marketing može biti najefikasniji?

Najčešće pričamo i e-komerc biznisima i transakcije i konverzije uvjek zamišljamo kao proces koji podrazumijeva novac ili neku finansijsku vrijednost. Onda mjerimo učinak, koliko čega je prodato kroz email kao kanal marketinga, kolika nam je marža, koliko smo platili slanje i koliko nam je ostalo. To je jasna računica. Vidim prednost u zakazivanju pregleda kod ljekara, gdje bi mi stigao podsjetnik o tome, ili promjeni termina. Ova radnja moze da bude automatska. Cijeli sistem se poveze na CRM. Tako da bi tu efikasnost mjerio sa potrebom. U ovom slučaju ljekaru nije bitno koliko je pacijent platio, već da li je došao u zakazan termin, a konverzija ovde postaje momenat dolaska u ordinaciju, dok je online prodavnici važno da li je proizvod ponuđen kroz email i zaista prodat.

Koje email marketing kampanja biste izdvojili kao primjere dobre prakse?

Lično mi više odgovaraju neagresivne kampanje, koje su u pravom momentu više nego u svakom momentu. To odražava potpuno vladanje informacijama o ponašanju i o navikama čitalaca/primalaca poruke. Poslednja kampanja preko koje sam načinio konverziju je bila prijava za povoljne karte za EXIT festival.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *