Ovo je zemlja u koju “bježe” bogataši

Dodajte komentar
Wellington, glavni grad Novog Zelanda

Novi Zeland godinama aktivno radi na privlačenju bogataša. Uložite li 10 miliona novozelandskih dolara u lokalnu banku ili nekretnine i provedete li 44 dana na ostrvima, dobićete stalnu dozvolu boravka, a nećete morati ni da znate engleski jezik.

Takođe, nećete morati ni da postanete poreski obveznik, zbog čega ni ne čudi što je Novi Zeland proteklih nekoliko godina postao destinacija koju za svoj dom najrađe biraju najbogatiji ljudi svijeta, piše američki Bloomberg.

Do sada je pravo boravka na ovaj način stekao 121 bogataš, dok je njih 800 u zamjenu za investiciju od 1.5 miliona dolara dobilo pravo da stalno boravi na Novom Zelandu.

Udaljenost ostrva više nije prepreka. Na Novom Zelandu su čini se svi – od ruskog magnata Aleksandra Abramova, preko američkih investitora, IT bogataša pa do poznatog režisera Džejmsa Kamerona (James Cameron). I najbogatiji Kinez na svijetu Džek Ma, vlasnik giganta u elektronskoj trgovini „Alibabe“, mogao bi uskoro postati Kivi, kako se u žargonu nazivaju stanovnici ostrva i to po ptici koja je zaštitni znak ove države.

Da Ma nije jedini koji želi postati Kivi svjedoči i preko 10000 zahtjeva za preseljenje koji su imigracijskim vlastima Novog Zelanda uputili građani Velike Britanije nakon referenduma o Brexitu.

Koliki je interes za Novi Zeland velik, svjijedoči i činjenica da su cene nekretnina na ostrvima samo u posljednjih godinu dana porasle za gotovo 13 odsto, a da su duplo veće nego što su bile 2007. godine.

Na rast cijena nekretnina utiče i sve veći broj Novozelanđana koji se nakon karijera u svijetu odlučuju da svoje porodice zasnuju kod kuće, gdje je kako kažu sigurnije.

Novi Zeland je dva puta veći od Velike Britanije, s kojom dijeli šefa tj. šeficu države, ali s 10 puta manje stanovnika, pa se na ostrvu mogu naći veoma atraktivne lokacije bez velikog susjedstva. Država je u samom svjetskom vrhu po kvalitetu života i bilježi najniže stope korupcije i kriminala. Od prošle godine Novi Zeland je po čuvenoj „Doing business“ listi Svjetske banke najbolja destinacija ukoliko se želite baviti biznisom.

O političkoj stabilnosti u zemlji govori i činjenica da je pored apsolutno slobodnih izbora zemlja u proteklih 17 godina dva puta mijenjala premijera. Posljednji veći incident na Zelandu dogodio se 1985. godine kada su francuski špijuni digli u vazduh brod u vlasništvu organizacije za zaštitu životne okoline „Greenpeace“ usidren u Oklendu, prenosi N1.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *