Ljekari bez granica odbili Pfizerovu donaciju za vakcine

Dodajte komentar

Iako od upale pluća umire milion djece na svijetu, najpoznatija svjetska medicinska organizacija, Ljekari bez granica, prelomili su tešku odluku i odlučili da odbiju donaciju farmaceutske korporacije Pfizer.

Izvršni direktor organizacije Jason Cone objasnio je u tekstu objavljenom na Medium.com-u zašto su donijeli ovu odluku i odbili vakcinu  protiv najsmrtonosnije bolesti za djecu u svijetu.

Iako postoji vakcina koje može spriječiti ovu bolest, ona je previše skupa za mnoge zemlje u razvoju i humanitarne organizacije, poput naše, koja ih ne može priuštiti. Budući da postoje samo dva proizvođača ove vakcine, Pfizer i GlaxoSmithKline (GSK), oni su u stanju da drže cijenu vakcine vještački visokom; od 2009. godine te su dvije kompanije zaradile 36 milijardi dolara samo na ovoj vakcini“, navodi on.

“Godinama se trudimo da pregovaramo s tim kompanijama da smanje cijenu vakcine, ali one nam samo nude donacije. Možda se pitate zašto bismo radije platili vakcinu nego ga dobili besplatno. Nije li besplatno bolje? Nije. Besplatno nije uvijek bolje. Donacije često uključuju brojne uslove i obveze, uključujući restrikcije koje se tiču populacije pacijenata i geografskog položaja onih kojima donacije koriste. Ovaj proces može odgoditi kampanje vakcinisanja, što u hitnim situacijama može biti nemoguće za prevladati, ili može na odvratan način ograničiti na koga smijete primijeniti vakcinu. Donacije takođe mogu podrivati dugoročne napore za povećanje dostupnosti priuštivih vakcina i lijekova. Osujećuju inicijativu novih proizvođača da uđu na neko tržište koje je apsorbovano putem ugovora o donaciji. Nama je potrebna utakmica koja će se stvoriti dolaskom novih kompanija, kako bi se snizila ukupna cijena – nešto što sada nemamo kada je u pitanju vakcina protiv upale pluća”, piše on.

Tek prošlog mjeseca, ističe, uspjeli su ispregovarati s GSK-om, nakon godina truda i kampanji, da smanje cijenu cjepiva za humanitarne organizacije, dok Pfizer nije nimalo odstupio od svojih pozicija. I dalje inzistiraju na donacijama, koje ih oslobađaju plaćanja dijela poreza.
Donacije, nastavlja, često se koriste da bi se natjeralo druge da ih plate.
“Davanje cjepiva protiv upale pluća besplatno farmaceutske korporacije će iskoristiti kao opravdanje zašto je cijena tako visoka za sve ostale, uključujući humanitarne organizcije i zemlje u razvoju, koje si ne mogu priuštiti cjepiva”, piše on.
Za primjer uzima Ugandu, koja je trenutno bez Diflucana, lijeka protiv meningitisa, usprkos obećanju Pfizera da će ga donirati njihovoj vladi, a to je samo jedna u nizu država i organizacija koje su ostavljene bespomoćne u čekanju na donaciju.
Podsjeća i da Svjetska zdravstvena organizacija, kao i druge globalne ogranizacije za zdravlje, Savez za cijepljenje, pa čak i UNICEF, jasno navode da donacije farmaceutskih kompanija nisu dobre.
“Ne možemo više živjeti u svijetu gdje je cjepivo protiv upale pluća luksuz; previše mladih života je na kocki. Liječnici bez granica ne vjeruju da je naš medicinski rad ili rad drugih organizacija i vlada, koje se trude služiti svojim narodima, trebaju biti ostavljene voluntarizmu ‘milosti’ farmaceutskih korporacija”, navodi on, dodajući da je prihvatljiva cijena cjepiva koju traže od Pfizera – 5 dolara po djetetu. Za kraj, obraća se predsjedniku uprave Pfizera:
“G. (Ian C.) Read, nadam se da ću uskoro čuti da Pfizer smanjuje cijenu cjepiva za milijune djece koje ga još uvijek trebaju”.
“Pfizer je posvećen proizvodnji cjepiva koja su dostupna najvećem mogućem broju ljudi… Pogotovo onima kojima je potrebna žurna humanitarna pomoć”, napisala je u odgovoru za Atlantic glasnogovornica kompanije Sally Beatty. Navodi i da se Pfizer “snažno protivi” odluci MSF-a te da se njihova insinuacija “da donacije nisu vrijedne protivi logici”.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *