5 razloga zbog kojih ste još uvjek nezaposleni

Dodajte komentar

Kada tražite posao, svi oko vas imaju mnogo savjeta, a malo je onih koji vas stvarno razumijeju i žele da vam pomognu u ovoj nimalo lakoj situaciji. Vjerovatno ste već umorni od stalnih kritika i „ja da sam na tvom mjestu” predavanja.

Ljudi brzo zaborave kako su se i sami osjećali kada su bili bez posla. Nemojte im zamjerati, ali nemojte ni dozvoliti da vam negativni stavovi drugih umanje volju i entuzijazam. Uložite još više truda, pronađite posao iz svojih snova i dokažite koliko vrijedite. Čak i ako negdje griješite prilikom apliciranja, razgovora i pripreme za novi posao, nema razloga da izgubite samopouzdanje. Svaka greška se da ispraviti. Zbog toga smo ispitali koje su najčešće greške i koji su načini da se one isprave.

1. Gdje tražite posao?

Danas je internet postao ključno mjesto za pronalaženje poslova. Do sada ste već vjerovatno pročešljali neke od najpoznatijih sajtova. Međutim, pokušajte da pronađete nove baze poslova na sajtovima koji su usko povezani sa vašom strukom.

Sa druge strane, direktna komunikacija sa ljudima ima presudan značaj. Zbog toga je dobro da odlazite na javne događaje, seminare, sajmove zapošljavanja i konferencije na kojima se okupljaju zaposleni u kompanijama u kojima biste najviše voljeli da radite. Kontakt sa njima može biti samo plus u trenutku kada aplicirate za posao, a možda vas neko i preporuči.

2. Da li ste dovoljno kvalifikovani?

Prije nego što se prijavite za neki posao, provjerite da li posjedujete sve vještine koje su u konkursu navedene kao neophodne. Ako primijetite da se ne uklapate u profil koji je tražen za posao vaših snova, ne dozvolite da vas to demotiviše.

Mnoge vještine možete steći veoma lako i brzo, i zbog toga, umjesto da se prijavljujete za pozicije na koje sigurno nećete biti primljeni, radite na tome da steknete obrazovanje koje vam nedostaje i da na naredni konkurs pošaljete CV koji svjedoči o vašem svestranom znanju.

Pojedine vrijedne sertifikate možete dobiti za samo godinu dana, a to će vam pomoći ne samo oko pronalaženja posla već i kada je riječ o visini plate.

3. Da li je vaša struka tražena?

Neke poslove je mnogo teže dobiti od drugih. Ukoliko vaša struka izumire ili je jednostavno tržište rada prezasićeno osobama koje imaju isto zanimanje kao vi, vrijeme je za promjenu.

Da biste se prekvalifikovali, nije potrebno mnogo. Razmislite šta je to što vas zanima i kako zamišljate idealan posao. Takođe, uzmite u obzir da su zanimanja u oblasti IT-ja najtraženija, i nemojte da ponavljate istu grešku tako što ćete ponovo izabrati neprofitabilno zanimanje.

Neki od najtraženijih i najbolje plaćenih kadrova su:

Programeri
Veb dizajneri
Print dizajneri
Sistemski administratori
Developeri mobilnih aplikacija
IT menadžeri

4. Kako se predstavljate na razgovoru za posao?

Vaš CV se dopao poslodavcu i pozvao vas je na razgovor. Ovo je momenat kada bi trebalo da se pokažete u punom sjaju. Zbog toga obratite pažnju na svaki detalj, od poslovne odjeće koju ćete izabrati do odgovora koje ćete dati i pitanja koja ćete postaviti.

Od ključne važnosti je da istražite što više možete o projektima na kojima je firma do sada radila. To će vašem budućem poslodavcu pokazati da vam je stalo, da ste vrijedni i proaktivni.

5. Da li ste spremni na usavršavanje?

Svakom poslodavcu je od velike važnosti vaša spremnost da napredujete, jer mu na taj način govorite da će i čitava kompanija osjetiti progres ukoliko izabere vas.

U razgovoru za posao možete pomenuti da radite na sebi i svom usavršavanju, ali pravi dokaz vaše spremnosti nisu riječi već djela. Ukoliko uz CV priložite i priznate sertifikate, poslodavcu će biti jasno da ste osoba koja investira u svoju budućnost i želeće da budete dio njegovog tima.

Vaša potraga će uskoro biti završena i moći ćete da gledate na period traženja posla kao na još jedno iskustvo. Poslušajte ove savjete i počnite da primjenjujete jedan po jedan. Nakon prekvalifikovanja i usavršavanja, svako sljedeće apliciranje na konkurs biće sve lakše, a ako upišete pravu školu i dobro se pokažete tokom obuke, velika je vjerovatnoća da ćete pronaći posao još za vrijeme obuke.

Nemojte gubiti nadu, posao koji želite je veoma blizu. Na vama je da ubrzate svoj proces zapošljavanja i obezbijedite odlično plaćeno radno mjesto za sebe.

B92

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *