Crna nuklearna torba američkih predsjednika ipak postoji

Dodajte komentar

Hilari Klinton je nedavno pokušala da opiše Trampa kao nesposobnjakovića koji ne bi smio da ima moć za pokretanje američkog nuklearnog arsenala. “Da li želimo da njegov prst bude na dugmetu?”, zapitala je masu Klintonova u San Dijegu.

Njen republikanski protivnik je oštro odbacio napade i rekao kako će nuklearno oružje da koristi isključivo kao posljednje sredstvo koje ima u rukama.

Međutim, iako svi zamišljamo veliko crveno dugme, koje predsjednici pritisnu i ono aktivira nuklearne bombe, to u stvarnosti nije tako.

Iako opis djeluje zaista filmski, u stvarnosti nije ni nalik nekom bioskopskom blokbasteru.

Predsjednik ne stiska dugme, već posjeduje tzv. “biskvit” karticu sa nuklearnim kodovima i aktovku, koja se naziva “fudbal”, sa informacijama koje su potrebne za pokretanje nuklearnog napada.

Morate da budete spremni u svakom trenutku i uvjek te stvari da imate pri ruci – rekao je Pit Mecger, koji je tri godine bio jedan od pet posebnih agenata tajne službe koji su naizmenično nosili aktovku za nuklearno lansiranje tokom perioda kad je Ronald Regan bio predsjednik.

“Fudbal torba” mora uvjek da bude uz predsjednika. Ona ide sa njim na putovanja, u hotelu odsijeda na istom spratu, prati ga kroz Bijelu kuću i ide istim liftom kao predsjednik. Nju štite i nose posebni agenti tajne službe.

1

Postoji takođe i “fudbal torba” za potpredsjednika, ukoliko je predsjednik onesposobljen.

Nadimak “fudbal” dolazi iz kodnog imena “dropkick” (vrsta udarca u američkom fudbalu), za tajni nuklearni rat, prema bivšem američkom ministru obrane Robertu Meknamari.

Po riječima bivšeg direktora vojnog kabineta Bijele kuće, aktovka sadrži četiri stvari: crnu knjiga sa svim nuklearnim opcijama, spisak sigurnosnih bunkera gdje predsjednik može da bude sakriven, uputstvo za korišćenje urgentnog sistema za pokretanje nuklearnog napada (Hitnog sistema prenosa EPS) i karticu sa autentičnim kodovima za provjeru predsjednikovog identiteta.

Mecger navodi kako je prije nego što je izabran za pomoćnika, koji je vodio računa o tajnoj torbi, bio podvrgnut velikom broju psiholoških testova i raznim evaluacijama.

I dok pomoćnici, koji isto mogu da pokrenu nuklearni napad, moraju da rade u parovima i oboje da pristanu na takvu akciju, za predsjednika to ne važi, on može sam da odlučuje.

Predsjednik može da bude spriječen samo ako dođe do pobune, gdje više od jedne osobe mora da se usprotivi njegovoj naredbi.

Mecger navodi kako i predsjednik i pomoćnici veoma ozbiljno shvataju svoju ulogu u svemu ovome i da takava odluka ne dolazi tek tako “kao grom iz vedra neba”, jer ona za sobom ostavlja katastrofalne posljedice koje zauvjek mijenjaju čitavo čovječanstvo.

Blic

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *