Big Mek Indeks: Koje valute su precijenjene a koje podcijenjene?

Dodajte komentar
Prema Big Mek indeksu, koji formira britanski magazin Ekonomist, najpotcijenjenija valuta na svijetu je venecuelanski bolivar 86 odsto, dok su precijenjeni švajcarski franak 42,4 i norveška kruna 17,9 odsto.
Ekonomist kao mjernu jedinicu uzima cijenu hamburgera “big mek” u Mekdonaldsovim restoranima brze hrane širom svijeta i objavljuje “Big Mek indeks”, na bazi kojeg se može procijeniti koje su valute precijenjene, a koje potcijenjene.

Rublja je potcijenjena 60,7 odsto, jer kako su izračunali stručnjaci magazina, dolar bi trebalo da vrijedi 22,34 rublje, a ne 56,82 rubalja, kao u momentu obračuna indeksa.

U sličnoj situaciji kao rublja našle su se i valute zemalja BRIKS Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika.

Prema računici eksperata, indijski rupi bi trebalo da vrijedi 61,7 odsto više, južnoafrički rand 56,3 odsto, kineski juan 42,8 odsto, a brazilski real 10,6 odsto više. Manje od njih je potcijenjen izraelski šekel 3,3 odsto, a najviše od svih potcijenjen je venecuelanski bolivar 86 odsto.

Big Mek indeks je prilično popularan, ali ipak nezvaničan način određivanja pariteta kupovne moći svjetskih valuta.

U osnovi, sama teorija pariteta kupovne moći pokušava da izjednači po vrijednosti određenu potrošačku korpu u različitim zemljama. Autori indeksa za njegovo izračunavanje koriste hamburger lanca Mekdonalds, jer se on pravi od standardnih, ali i različitih sastojaka i nudi se u mnogim zemljama.

U SAD-u cijena Big Meka je 4,79 dolara, u Rusiji 1,88 dolara, odnosno, 107 rubalja. To omogućava stručnjacima Ekonomista da zaključe da je rublja potcijenjena, jer za istu količinu dolara u Rusiji može da se kupi vise “big mekova” nego u Americi.

“Indeks Big Mek se pojavio 1986. godine, a sam sendvič 1967.godine i postigao je “planetarnu popularnost”, jer je bilo malo međunarodnih istraživanja”, objasnio je profešor odjeljenja za finansije Visoke škole za ekonomiju, Aleksandar Abramov i dodao kako je to sada prije povod za razmišljanje na temu pariteta valuta, nego pouzdan instrument za poređenje.

“Ipak, indeks Big Mek, pored svih metodoloških manjkavosti, nije daleko od rezultata Međunarodnog monetarnog fonda MMF”, naglasio je profesor i dodao da i proračuni međunarodnih statističkih organa za širok spektar robe široke potrošnje pokazuju da je sadašnji kurs rublje potcijenjen.

Ako pratimo logiku MMF-a, kurs dolara prema paritetu kupovne moći u prosjeku za 2014. godinu trebalo je da vrijedi 19,91 rublju. U 2016. taj pokazatelj bi trebalo da bude 24,95 rubalja, dok tržišni kurs iznosi 62,97 rubalja.

Ali, prema verziji MMF-a, nastavlja Abramov, taj jaz između fundamentalno utemeljenog i stvarnog kursa rublje će se smanjivati.

U 2020. godini kurs dolara po paritetu kupovne moći biće 27,5 rubalja, dok će tržišni kurs američke valute pasti na 52,6 rubalja.

Izvor: Blic.rs
Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *