Negativne strane konkurisanja na svaki oglas za posao

Dodajte komentar

Iako vam ponekad možda djeluje logično da ćete, ako konkurišete na što više oglasa, povećati svoju šansu da vas neko od poslodavaca kontaktira i ponudi posao, realnost je potpuno drugačija i na taj način, u stvari, sami sebi umanjujete mogućnost za zaposlenje.

Razlog za to je činjenica da time pokazujete da biste ste prihvatili bilo šta, da vam nije važan ni naziv poslodavca, niti radna pozicija, što je u suprotnosti sa vizijom ogromne većine poslodavaca, koji žele kvalitetnog i fokusiranog radnika.

Konkurisanjem na preveliki broj oglasa, naročito sa istim biografijama, koje nisu prilagođene konkursima na koje se prijavljujete, sebe etiketirate kao osobu koja ne zna čime želi da se bavi, nema jasnu viziju profesionalnog razvoja i prijavljuje se na konkurse čije uslove u velikoj većini slučajeva ne ispunjava. Sa takvom „etiketom“, teško da ćete naći ozbiljan posao i samo ćete povećavati nezadovoljstvo kod sebe.

Od konkurisanja na preveliki broj oglasa kod različitih kompanija i na različite radne pozicije, naročito sa istom radnom biografijom, jedino je gora varijanta da to isto radite kod jednog poslodavca. Ako ste vi poslodavac, a neki kandidat vam se prijavljuje i za domara i za menadžera prodaje, sigurno ga ne biste ozbiljno shvatali, niti biste mu ponudili posao.

Kako biste izbjegli da sami sebe eliminišete iz trke za radnim mjestom, dajemo vam nekoliko predloga kojima ćete, bez previše utrošenog vremena, izgledati mnogo ozbiljnije u očima poslodavca koji vam je interesantan.

1. Nikada se ne prijavljujte na oglas čim ga vidite na sajtu

Kada nađete kompaniju koja vam je interesantna, istražite je, saznajte njene vrijednosti i povežite se sa ljudima koji već rade tamo. To je preduslov za prilagođavanje radne biografije potrebama poslodavca.

2. Analizirajte tekst oglasa

Dobro proučite zahtjeve poslodavaca i provjerite da li ih ispunjavate. Ukoliko posjedujete vještine koje poslodavac traži, slobodno ih istaknite.

3. Nađite problem i predložite rješenje

Probajte, prilikom analiziranja poslodavca, da pronađete i neki problem u radu kompanije, koji vi možete riješiti vašim znanjem i sposobnošću. Upoznajte ga sa njim i obrazložite rješenje.

4. Uživite se u ulogu poslodavca

Kada procijenite da ste spremni da konkurišete na određeni oglas, stavite se u ulogu poslodavca i uporedite vaša znanja i vještine sa onima koje se traže. Bitno je da procijenite da li biste vi, kao poslodavac, angažovali kandidata koji se predstavio na taj način. Ako imate problem s objektivnošću, neka to umjesto vas uradi prijatelj ili član porodice.

Kao što poslodavci traže kanididate koji bi im najviše odgovarali za poziciju koju oglasili, tako i vi treba da pronađete kompaniju koja odgovara vama. Najbolji način da ovo uradite je tako što ćete istražiti kompaniju, njene vrijednosti i kulturu koju živi. Na taj način ćete suziti broj oglasa na koji konkurišete, ali ukoliko je to kompanija čije vrijednosti su vam bliske, samim tim je i veća vjerovatnoća da ćete biti prepoznati kao dobar kandidat i imati veće šanse da dobijete željeni posao.

(Infostud)

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *