Da li Rusiji prijeti slom banaka?

Dodajte komentar

Trideset najvećih ruskih banaka zabilježile su u januaru gubitak od 66 miliona rubalja (milion dolara) u odnosu na dobit od 71 milijardu rubalja u januaru 2014.

Kako je navedeno u materijalima Banke Rusije, aktive tih banaka u januaru su povećane 1,4 puta na godišnjem nivou, na 63 biliona rubalja. Proporcionalno su porasle i rezerve zbog mogućih gubitaka.

U januaru 2015. godine one su činile 3,1 bilion rubalja, što 1,4 puta premašuje pokazatelj za isti mjesec prošle godine, prenio je Tas.

Prema podacima Centralne banke, koje je ruska agencija objavila ranije, ruske banke u cjelini u januaru ove godine su imale ukupan gubitak od 24 milijarde rubalja, u odnosu na dobit od 39 milijardi godinu dana ranije. Pokazatelj za januar ove godine premašio je gubitak koje su banke imale u januaru krizne 2009. godine.

Pri tome, ukupne rezerve zbog mogućih gubitaka banaka povećane su od početka godine sedam odsto, ili 284 milijardi rubalja. Podaci Banke Rusije pokazuju da je prošle godine prosječan mjesečni rast rezervi bio 100 milijardi rubalja.

Zamjenik predsjednika Banke Rusije Mihail Suhov je ranije ukazao da “nema osnova” da se vjeruje da ruskim bankama može da se desi nešto slično krizi koju su imale kreditne institucije u SAD 2008. godine ili određene evropske banke 2009. godine.

Banke i dalje obavljaju svoje osnovne funkcije, plaćanja između preduzeća, primaju i izdaju uloge. Novac u zemlji se kreće bez problema u svim valutama. U sadašnjim ekonomskim i finansijskim uslovima bankarski sektor radi potpuno adekvatno, rekao je on.

U slučaju pogoršanja ekonomske situacije u ruskim bankama mogu biti uvedene dodatne mjere podrške, priznao je zamenik Suhov.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *