Ministar finansija Hrvatske: “Švajcarac” će ludovati

Dodajte komentar

Zaduženi u švajcarskim francima sa strepnjom iščekuju novi kurs švicarskog franka. Ta je valuta u dva dana ojačala u odnosu na kunu 18 posto. Ne zna se hoće li Vlada Hrvatske i banke naći neko rješenje, javlja HRT. I dalje se čeka da se aktivno uključi i guverner Boris Vujčić.

Vlada će učiniti sve što može zakonski – najrealnija opcija je intervencija u kamatnu stopu, kazao je u emisiji Hrvatskog radija ‘Poslovni tjedan’ ministar finansija Boris Lalovac. Dodao je kako je fiksiranje kursa drugi scenario, ali se o tome moraju konsultovati pravnici, bankari i prvenstveno HNB.

 Vanredna situacija nakon naglog skoka kursa franka 

“Bitno je da budemo brzi i da bude pravnog temelja. Ministarstvo finansija je otvoreno za sve opcije kako bi se pomoglo građanima”, dodao je Lalovac. Upozorio je kako će volatilnost kursa švicarskog franka ovih dana biti vrlo visoka. Kazao je kako se čuo s guvernerom Borisom Vujčićem te da HNB radi na proračunima svojih modela.

Više o tome će se znati za nekoliko dana. Pritom je naglasio kako bi ‘najelegantnije bilo smanjenje kamatne stope’. Međutim, treba se naći dugoročno rješenje i bitno je da svaki dio vlasti saglasan. Lalovac je dodao i kako u obzir dolazi – zabrana izvršenja nad nekretninama posebno za ‘švajcarac’ zbog vanrednih okolnosti. Takođe – ako banke otpišu dio kredita, država će im priznati sve moguće poreske olakšice.

Prognoze: Jedino je jasno da je sve nejasno

Hrvoje Stojić analitičar Hypo banke je kazao kako su Švajcarci donijeli političku odluku da ne ‘brane’ svoju valutu, zbog straha od inflacije. Tome je doprinijela i odluka Evropske centralne banke o otkupu državnih obveznica. Kazao je i kako banke ne znaju kako će se kretati kurs idućih nedelja i mjeseci. Sve zavisi od toga u kojoj će mjeri intervenisati evropska centralna banka. Nekontrolisano jačanje franka može se obuzdati negativnom kamatnom stopom.

Ovaj su problem izazvali špekulanti, a ne Vlada i hrvatski građani

Lalovac smatra kako je jedino rješenje konverzija kredita u kune (ili euro) i razvijanje kunskog tržišta. Za dužnike bi bilo najbolje da se to napravi po početnom kursu. Ali za to je potrebna saglasnost HNB-a. Kad su vam građani ugroženi zbog djelovanja špekulanata, i kad se govori o pitanju ustavnosti, onda monetarna politika mora raditi na novim pravilima, poručio je Lalovac. To može biti mađarski model, ili hrvatski, ali to se mora riješiti, dodao je.

Država je sanirala banke, sada je red na bankama da pomognu građanima 

“Zanimljivo je kako makroekonomisti nemaju podatke o poslovnim bankama, a znaju sve o državnim finansijama”, kazao je Lalovac. Osvrnuo se tako na pitanje jesu li se banke zadužile u švajcarcima da bi izdale kredite u švajcarcima. U tom slučaju one konverzijom kredita u drugu valutu ne bi imale štete. Ali odgovor na to pitanje zna samo HNB i guverner Vujčić. “Država je dosad sanirala poslovne banke, sada je red na bankama da pomognu državi i građanima, jer je ovo socijalni problem”, zaključio je Lalovac.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *