Francuska, novi „evropski bolesnik“

Dodajte komentar

Francuska bi mogla postatati novi „evropski bolesnik“ zbog odsustva želje za promjenama kako bi izašla iz grupe najzaduženijih zemalja Evropske unije (EU), ocijenjeno je u godišnjem izvještaju konsultantske kuće Lisabonski savjet pod nazivom Evro Plus Monitor 2013.

Lisabonski savjet je u najnovijem izvještaju, objavljenom prošle nedjelje, izrazio optimizam u pogledu oporavaka evrozone od svjetske finansijske i ekonomske krize, osim Francuske, prenio je francuski Evroaktiv.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Dok većina analitičara Italiju smatra „evropskim bolesnikom“, zbog dugova te zemlje koji će vjerovatno 2014. preći 134 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), Lisabonski savjet tvrdi da Italija može izaći iz krize.

Međutim, u izvještaju se navodi da je Francuska jedna od najnezdravijih ekonomija EU.

„U Francuskoj se ne događa baš mnogo toga. Stopa nezaposlenosti je previsoka, a planirana povećanja poreza nisu rješenje za izlazak iz mrtvila u kojem se Francuska nalazi“, rekao je glavni ekonomista njemače banke, Berenberg Holger Shmajding, glavni autor istraživanja.

Njemački ekonomista smatra, kao i MMF i Evopska komisija, da bi Francuska morala da sprovede ozbiljne reforme tržišta i penzionog sistema kako bi poboljšala svoju konkurentnost.

Francuska ostvaruje loše rezultate najviše u pogledu strukturnih reformi, djelimično zato što se na nju ne vrši velik pritisak. Preporuke Evropske komisije smatraju se preblagim i ne postoji trojka koja bi nametnula reforme, mada za to nema ni pravog razloga, jer je deficit od četiri odsto BDP-a podnošljiv.

Evropska komisija je Francuskoj produžila za dvije godine rok za smanjenjenje budžetskog deficita na tri odsto BDP-a u zamjenu za sprovođenje ekonomskih reformi. Brisel je Parizu preporučio da smanji troškove rada, reformiše penzioni sistem i otvori zaštićena tržišta.

„Francuska je danas poput Njemačke 2000-ih. Njemačka nikada nije bila zaista u krizi, ali je imala period u kojem se nisu otvarala radna mjesta a rast je bio jako slab sve dok kancelar Gerhard Šreder nije sproveo odlučnije reforme u drugom dijelu svog mandata“, objašnjava njemački ekonomista.

„Troškovi rada u Francuskoj viši su od evropskog prosjeka, to je činjenica, ali druge države koje su imale takav problem u prošlosti pronašle su način da se prilagode, kao na primjer Portugal. U Francuskoj je to nemoguće, svaki prijedlog reforme praćen je uličnim protestima“, navodi se u izvještaju Lisabonskog savjeta.

U izvještaju koji se bavi „ekonomskim zdravljem“ zemalja EU, Francuska se nalazi na 16. mjestu, iza Španije, ali ispred Grcke, Italije i Portugala.

„Ako se ovi trendovi nastave, Francuska će biti na posljednjem mjestu za tri godine“, upozorava se u izvještaju. Capital

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *